Apple, Fatih Projesi'nden Çıkartıldı

10.6 milyon adet tablet bilgisayarın alınacağı FATİH Projesi’nde ihaleye giren Apple, “mali yetersizlik” gerekçesiyle ihaleden elendi. Mali yeterlilik incelemelerinin yapıldığı bu fazda ihaleye devam eden 7 şirket kaldı. Haziran ayında başlatılan ve 10.6 milyon adetli tablet alımı ihalesi için 11 şirketin şartname aldığı süreçte, ikinci faza 9 farklı şirket gelebilmişti. İkinci fazda, Apple ve Mobil-TelElektromed’in “mali yetersizlik” gerekçesiyle ihaleden elenmesiyle firma sayısı 7’ye düştü. Yapılan hesaplamalara göre 10.6 milyon adet olan tablet bilgisayar ihalesinin toplamda 4 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu belirtiliyor.

Hatırlanacağı gibi, 15 milyon öğrenciye dağıtalacak tablet bilgisayarlar için daha önce üç kez pilot ihale gerçekleştirilmişti. 8 bin 500 tablet bilgisayar için yapılan ilk ihaleyi General Mobile, Pilot bölgeler için gerçekleştirilen ve 49 bin adet tablet bilgisayarı kapsayan ikinci ihaleyi Vestel, son olarak geçen ay yapılan 675 bin adetlik tablet ihalesini ise yine General Mobile kazanmıştı. Şu durumda, Şubat ayında İstanbul Zorlu Center’da Apple mağazasının açılışını yapacak olan Tim Cook’un Fatih projesiyle ilgili gündemini değiştirmesi bekleniyor.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x