Fotokopi 70 Yaşında

22 Ekim 1938 tarihinde, Chester Carlson’ın elektrik ışığına maruz kalan nesnelerin görüntülerini yansıttıklarını keşfetmesiyle üretimi mümkün olan fotokopi makinesi 70 yaşında. New York’daki laboratuarında fotoğrafçılık üzerine yazılmış bilimsel araştırmaları takip eden ve bu konuda deneyler yapan Carlson, bir tescil ofisinde asistan olarak çalışmaktadır. Amacı, sürekli olarak belge çoğaltmak gerektiren işini kolaylaştırabilmek için kopyalamanın bir yolunu bulmaktır.

Bu buluşa daha sonra eski Yunanca;da kuru ve yazma anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden “Xerografi” adı verildi. Haloid adında fotoğraf malzemeleri satan bir firma, Chester Carlson’un buluşunun önemini anladıktan sonra, bu buluşa yatırım kararı aldı. Kısa bir süre sonra, fotokopi yapabilen ilk makine piyasaya sürüldü.

Bu buluşa yatırım kararını alarak, ilk fotokopi makinalarının üretimini yapan Haloid şirketi, 1961 yılında ismini “Xerox Corporation” olarak değiştirdi.

Açıklamada, “Chester Carlson’un açtığı buluşçu yolda ilerleyen Xerox, Xerografi buluşunu temel alarak zaman içinde binlerce yeni buluşa imza attı. Xerox, o günden bugüne yaklaşık 60 bin buluşun patentini aldı” denildi.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x