Özgürlüğünüze Saygısıyla Sertifikalı Bilgisayar

19 Aralık 2013’te Özgür Yazılım Vakfı (FSF), Gluglug X60 laptoplara RYF sertifikası verildiğini duyurdu. RYF belgelendirme işareti ürünün, kullanıcılarının özgürlüğünü, ürünün üzerinde kontrol ve gizlilik açısından FSF standartlarını karşıladığı anlamına geliyor. Gluglug X60 Laptop, FSF tarafından verilen RYF sertifikasını alan ilk dizüstü bilgisayar oluyor. Ürün, shop.gluglug.org.uk adresinden temin edilebiliyor. FSF 2005 yılından bu yana özgür bir işletim sistemi ve özgür bir boot sistemi ile satılacak dizüstü bilgisayarlar için çağrıda bulunuyordu. Bugün bu çağrı karşılığını bulmuş oldu. Richard M. Stallman, konuyu: “Sonunda o mağazadan geliyormuş gibi özgürlüğe saygılı özgür bir yazılım içeren bir dizüstü bilgisayar var” biçiminde değerlendirdi.

Gluglug X60 dizüstü bilgisayarlar, Lenovo’nun ThinkPad ® X60 modellerinin yenilenmiş halleri aslında. Üzerlerinde de Trisquel GNU/Linux var. İstenirse  gNewSense ya da Parabola GNU/Linux da yüklenebiliyor. Özgür yazılımla tam uyumlu makineler, yeni 802.11n kablosuz kart önceden takılmış geliyor. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için burayı ya da bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Başka bir donanıma  ihtiyacı olanlar FSF’nin h-node.org veritabanını ziyaret edebilirler.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x