Clonezilla Live 2.3.1-18 Sürümüne Güncellendi

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.3.1-18, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; temel GNU/Linux işletim sistemi upgrade edilen sistemin, 8 Aralık 2014 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. 3.16.7-2 Lİnux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde; drbl’nin 2.11.13-drbl1, clonezilla’nın 3.12.7-drbl1 ve Syslinux’un ise 6.03 sürümlerine güncellendiğini; de_DE, ca_ES, es_ES, fr_FR, it_IT, ja_JP.UTF-8, tr_TR ve sk_SK dil dosyalarının da güncellendiğini söyledi. Debian Sid depoları üzerinde artık yalnızca i586 çekirdek bulunduğu için i486 Linux çekirdeğinin i586 ile değiştirildiğini belirten Shiau; ayrıca sistemdeki çeşitli hataların giderldiğini ifade etti. Clonezilla Live 2.3.1-18 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz. Clonezilla Live 2.3.1-18 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x