Clonezilla Live 2.3.2-22 Sürümüne Güncellendi

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.3.2-22, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; temel GNU/Linux işletim sistemi upgrade edilen sistemin, 17 Şubat 2015 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. 3.16.7-ckt4-3 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde; drbl’nin 2.13.7-drbl1, clonezilla’nın 3.13.29-drbl1 ve Syslinux’un 6.03+dfsg-5 sürümlerine güncellendiğini; 0.2.76.drbl1 sürümüne güncellenen Partclone’un eklentilerinin ise 3.13.29-drbl1 sürümüne güncellendğini söyledi. en_US, es_ES, it_IT, de_DE, sk_SK, ca_ES, ja_JP ve fr_FR dil dosyalarının da güncellendiğini söyleyen Shiau; katkıları için Ramón Martínez’e teşekkür etti. Clonezilla kalıp dosyaları için bir şifreleme mekanizmasının eklendiğini söyleyen Shiau; varsayılan birim boyutunun artık 4096 MB yerine 2000 MB olarak ayarlandığını belirtti. Clonezilla Live 2.3.2-22 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

 

Clonezilla Live 2.3.2-22 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x