Clonezilla Live 2.4.2-32 Sürümüne Güncellendi

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.4.2-32, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; temel GNU/Linux işletim sistemi upgrade edilen sistemin, 5 Ağustos 2015 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Shiau; 4.1.3-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, v4 Linux çekirdeğinden itibaren varsayılan union dosya sistemi yüklemek için değiştirildiğini söyledi. Güncel XFS ve e2fs kütüphaneleri kullanılan sistemde, Partclone’un 0.2.81-drbl2 sürümüne güncellendiğini söyleyen Shiau; Partclone sorunu çözüldükten sonra, vmfs3 ve vmfs5 desteğinin etkinleştirildini ifade etti. Live-boot’un 4.0.2-1.drbl4 sürümüne güncellendiğini söyleyen Shiau; NVME cihazı desteklendiğini belirtti. Clonezilla Live 2.4.2-32 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.

 

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla Live 2.4.2-32 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x