Debian GNU/Hurd 2015 Yayınlandı

Hatırlanacağı üzere, Debian 8.0 Jessie, 25 Nisan 2015 Cumartesi günü duyuruldu. Debian GNU/Hurd ekibi, Debian “Sid”in enstantanesi olan Debian GNU/Hurd 2015’i de duyurdu. Ekip olarak Debian GNU/Hurd 2015’i duyurmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen geliştiriciler; bunun resmi bir Debian sürümü olmadığını ama resmi bir Debian GNU/Hurd sürümü olduğunu belirttiler. Bunun kararlı sürüm Debian “jessie”nin duyurulduğu tarihteki (Nisan 2015) bir Debian “Sid” görüntüsü olduğu belirtilirken, bu nedenle çoğunlukla aynı kaynağa dayandığı ifade edildi. Alışıldık Debian çeşnisi olarak NETINST, CD ve DVD’ler; Debian erişim noktalarından indirilebilen ISO kalıplarından yüklenebilir. Debian GNU/Hurd, i386 mimarisi için Debian arşivinin %80’inden fazlasını kullanılabiliyor, üstelik bunun devamı da gelecek. Çekirdek ve ağ sürücüleri güncellenirken, Linux-2.6.32 üzerine yapılandırılan ve X.org 7.7’ye dayalı sistem ile XFCE 4 4.10, Iceweasel 31 ESR, Emacs 24.4 gibi paketler sunuluyor. Debian GNU/Hurd 2015 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Katkıda bulunnan herkese teşekkür edilirken, kurulum için yapılandırma bilgilerinin okunması isteniyor. İhtiyaç duyarsanız, Sık Sorulan Soruları (SSS) burada bulabilirsiniz. Debian GNU/Hurd 2015 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.


Yüklemeden sonra, kullanıcılar için bir komut satırı arayüzü sunulmuştur. X.org ayarları, projenin belgelerinde açıklanmıştır.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x