Debian GNU/Linux'ta Kernel Güncellemeleri

Debian GNU/Linux; Jessie, Wheezy ve Sid versiyonları üzerinde Linux kernel güncellemeleri gerçekleştiriyor. Debian geliştiricileri; Debian GNU/Linux 7.9 (Wheezy), Debian GNU/Linux 8.2 (Jessie) ve Debian GNU/Linux Unstable (Sid) versiyonları üzerinde Linux kernel güncellemeleri yapıldığını duyurdular. Buna göre; Sid versiyonu için 4.2.3-1, Jessie sürümü için 3.16.7 ve Wheezy sürümü için 3.2.68-1 Linux çekirdekleri kullanıma sunuldu. Debian geliştiricileri; bu arada tespit edilen kimi güvenlik açığının da giderildiğini, bu nedenle, söz konusu Linux paketlerinin yükseltiminin önemli olduğunu belirttiler. Öncelikle Debian GNU/Linux 7 Wheezy Linux çekirdeği paketleri içinde Jann Horn tarafından keşfedilen açığın giderildiği belirtilirken, söz konusu açığın ayrıcalıklı kullanıcı iznine yol açabilecek bir sorun olduğu ifade edildi.

Debian GNU/Linux 8 Jessie üzerinde giderilen açığın ise, USB seri aygıtını taklit ederek bir DoS (Denial of Service) saldırısı ile bir saldırganın sistemin çökmesine neden olabileceği Moein Ghasemzadeh tarafından keşfedilen USB sürücü problemi olduğu belirtildi. Debian GNU/Linux 8 Jessie üzerinde giderilen diğer açığın da Marcelo Ricardo Leitner tarafından keşfedilen Linux çekirdeğinin SCTP desteği ile ilgili hizmetin reddine yol açan ve çoklu SCTP yuvaları oluşturarak bir saldırganın sistemin çökmesine neden olabileceği bir problem olduğu söylendi. Son olarak, Dmitry Vyukov tarafından keşfedilen Linux çekirdeği içinde System V IPC uygulamasında yerel kullanıcıya root erişimi sağlanmasına olanak verebilecek bir sorun da giderilmiş bulunuyor. Geliştiricilerin konuya ilişkin açıklamalarını debian.org üzerinde bulabilirisiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x