Debian Varsayılan Masaüstü Ortamı olarak GNOME'a Dönüyor

Bilindiği gibi, Debian, Kasım 2013’te varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce’ye geçmişti. Ancak bu uzun sürmedi, birkaç gün önce, varsayılan masaüstü ortamı olarak tekrar GNOME’a geçti. Debian geliştiricisi Joey Hess; tekrar GNOME’a geçmelerinin başlıca nedenlerini erişilebilirlik ve systemd entegrasyonu ile ilgili olarak açıkladı. Hess; kimi verilerin henüz elde edilememiş olduğunu ama süreç içinde GNOME’un öne çıktığından %80 emin olduğunu söyledi. Bunun özellikle erişilebilirlik ve büyük ölçüde systemd entegrasyonuyla ilgili olduğunu sözlerine ekledi. Hess; diğer bir seçeneğin de MATE olduğunu belirtti. Bunun yanında, Debian Xfce ekibinin küçük bir ekip olduğu, GNOME 3’te ise önemli gelişmeler olduğu hatırlatılıyor. Şu an için varsayılan masaüstü ortamı olarak MATE’nin tercih edilmemiş olmasının nedeni ise, henüz MATE’nin yeterince yaygın bir kullanım alanına sahip olmadığının düşünülmesinden kaynaklanıyor.

Debian GNU/Linux’un bir sonraki kararlı sürümü “Jessie” kod adlı 8.0 sürümü olacak. “Jessie”nin ne zaman çıkarılacağı henüz belirlenmedi, fakat sürüm, 5 Kasım 2014 tarihinde dondurulacak.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x