DistroWatch.com Mageia'ya 350,00 Euro Bağışta Bulundu

DistroWatch.com; 2010 Kasım’ına özgü gerçekleştirdikleri yardımın alıcısının, eski Mandriva çalışanları ve gönüllü katılımcılar tarafından kurulmuş yeni bir Linux dağıtımı olan Mageia projesi olduğunu duyurmaktan mutluluk duyulduğunu bildirdi. Yapılan yardım miktarının 350,00 € olduğu ifade edildi. Açıklamada, Mageia projesinin 18 Eylül 2010’da yeni web sitesinde yayımladığı şu bildiriye yer verildi: “Daha önceden duymuş olabileceğiniz gibi Mandriva Linux dağıtımının geleceği belirsiz bir durumda. Mandriva S.A.’nın bünyesinde faaliyet gösteren Edge-IT şirketi kapatıldığında, dağıtım üzerinde çalışan bir çok çalışan ayrılmak zorunda kalmıştı. Bizler, Mandriva S.A.’nın planlarına artık güvenmiyoruz ve şirketin (veya herhangi bir şirketin) böylesi bir projeye ev sahipliği yapmasını güvenilir bulmuyoruz. Son 12 yılda bir çok şey yaşandı. Bazıları oldukça güzeldi: Mandriva Linux topluluğu oldukça genişledi, azimli ve deneyimli bir duruma geldi. Dağıtım kolay kullanımlı, yenilikçi, ödül kazanmış ve en beğenilen dağıtımlardan biri oldu. Anacak bazı olaylar, insanların en beğendikleri dağıtımın yaşayıp yaşayamayacağından emin olamadıkları kötü bir durum oluşturdu. Dağıtım üzerinde çalışanlar, dağıtımın ekonomik gelgitlere, şirketin hatalı ve belirsiz stratejik kararlarına bağlı kalmasını istemediler.

DistroWatch.com; Bu belirsizlik sonucunda; Yeni yılın başında ilk sürümü çıkacak olan Mageia’yı, Mandriva Linux’un bir çatallanması ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak yerli yerine koyuyor. Daha fazla bilgi için Mageia Değerler sayfasına bakılması gerektiği; güncellemeler ve mevcut durum hakkında fikir edinmek için projenin resmi blog sayfasının bir göz atmak için en uygun yer olduğu bilgisi de unutulmamış.

DistroWatch; 2004 yılından bu yana özgür ve açık kaynak kodlu yazılım projelerine ve işletim sistemlerine nakit katkı ile aylık bağış programını sürdürüyor. DistroWatch izleyicileri, gelecek bağışlar için sevdikleri projeyi aday olarak bildirebiliyorlar. Ayrıca, bu bağışa katkıda bulunmak isteyen izleyiciler de reklam sayfasını kullanabiliyorlar ya da PayPal ve kredi kartları ile ödeme yapabiliyorlar. Haberin orjinalini ve DistroWatch.com’un daha önce bağışta bulunduğu projeleri aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

Donations: Mageia receives €350.00

, , , ,

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x