Fedora Atomic masaüstü bilgisayarlar duyuruldu

Red Hat sponsorluğunda yayınlanan Fedora Linux’un yeni bir projesi, Fedora Projesi tarafından duyuruldu. Fedora Projesi, yeni bir Fedora Linux spin ailesinin yaratıldığını duyurmaktan mutluluk duyduğunu açıkladı. Fedora Atomic Desktops adı verilen bu spin ailesi, rpm-ostree’ye dayalı değişmez bir dosya sistemi sunan mevcut ve gelecekteki tüm Fedora Linux spinleri için bir şemsiye görevi görecek. Bilindiği gibi, yaklaşık on yıl önce duyurulan Project Atomic, bir atom birimi olarak dağıtılabilen ve güncellenebilen bir dosya sistemi ağacı oluşturmak için rpm-ostree ile bir araya getirilen bir işletim sistemi paketinden oluşuyor. Project Atomic, doğuşundan bu yana, Fedora Silverblue (eski adıyla Fedora Atomic Workstation), Fedora Kinoite, Fedora Sericea ve son olarak Budgie masaüstü ortamını içeren Fedora Onyx dahil olmak üzere birkaç değişiklik gördüğü biliniyor. 2018’de GNOME’u kullanan bir masaüstü istemci uygulaması olan ve bir yıl sonra Silverblue haline gelen Fedora Atomic Workstation’ın başlangıcı da görüldü. Fedora 38’de Sericea ve Fedora 39’da Onyx vardı. Fedora Projesi, Fedora Atomic Desktops ailesine daha fazla Fedora Linux dönüşünün katılmasını bekliyor. Xfce (Fedora Vauxite Atomic) gibi masaüstü ortamlarının yanı sıra temel işletim sistemi Pantheon’unu veya System76’nın yakında Rust’ta yazılmış COSMIC masaüstünü içerebileceği belirtiliyor.

 

Sonuç olarak; Fedora Atomic Desktops dört atomik köşebentten oluşuyor: Fedora Silverblue, Fedora Kinoite, Fedora Sway Atomic (Fedora Sericea idi) ve Fedora Budgie Atomic (eski adıyla Fedora Onyx). Artık hangi adın hangi masaüstü ortamını ifade ettiğine dair soru sormaya gerek olmadığı belirtilirken, Fedora Atomic masaüstü bilgisayarlar, farklı ihtiyaçları karşılamak için rpm-ostree’yi kullanıyorlar. Fedora Atomic Desktops SIG, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Fedora Atomic Desktops hakkındaki duyuruyu burada bulabilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x