Alias Nasıl Yapılır?

Bilgisayar içinde yaptığınız çeşitli işleri kısaltabileceğinizi, bir tür kısayol ile uzun bir seyir yerine küçük bir hamle ile çözebilceğinizi biliyor musunuz? Çeşitli alias‘lar tanımlayarak yapabileceğiniz bu iş, oldukça hoş ve son derece kullanışlıdır. İsterseniz konuyu, daha önce burada ele aldığımız başka bir konu üzerinden sürdürelim. Böylelikle çok daha anlaşılır olacağını sanıyorum. 31 Mayıs 2014 tarihinde TouchPadi Etkinleştirme & Pasifleştirme konusunu işlemişiz. Konuda belirttiğimiz üzere, terminale:

xinput --set-prop "ETPS/2 Elantech Touchpad" "Device Enabled" 0

kodunu girerek touchpadi kapatıyor;

xinput --set-prop "ETPS/2 Elantech Touchpad" "Device Enabled" 1

kodunu girerek touchpadi yeniden açıyorduk. Bunu neden hatırlattık? İşte bu işlemi, yani mesela touchpadi kapatma işlemini yukarıdaki gibi kod girmeden, tanımladığımız basit bir kısayolu kullanarak yapacağız. Yani alias kullanarak söz konusu koda bir kısayol yapacağız. Biz kodu değil, yalnızca o kısayolu gireceğiz. Yani şimdi burada touchpadi kapatmayı esas alırsak, “kapa” biçiminde bir kısayol yapabiliriz. Bunun için önce .bashrc dosyasını açalım:

sudo pluma .bashrc

Sonra ‘ ‘ tırnakları arasına yazıda anlatıldığı gibi belirlediğimiz touchpadi kapatan şu satırı ve alttaki satırları yazmamız gerekiyor:

alias kapat='xinput --set-prop "ETPS/2 Elantech Touchpad" "Device Enabled" 0'

PATH=$PATH:/home/kullanıcı-adı/bin
export PATH

kullanıcı-adı yerine kendi kullanıcı adınızı girmeyi unutmayın. .bashrc dosyasını kaydedip kapatalım. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi terminalde “kapat” (tırnaklar yok) yazdığınızda touchpadin kapandığını göreceksiniz. Aynı biçimde, mesela Crontab içinde bir görev tanımlayabilirsiniz. Sözgelimi 18 Haziran 2014 tarihinde Ubuntu ve Linux Mint’te Terminalden Favori Radyo İstasyonlarını Dinlemek konusunu işlemişiz. Oradan yararlanarak devam edecek olursak, mesela her gün belli bir saatte çalmaya başlayan bir radyo ayarlamak isteyelim. Diyelim her sabah saat:08:30’da işe başlıyoruz ve saat:09:00’da almamız gereken bir ilaç var. Zaman zaman ilacımızı almayı unuttuğumuz oluyor, bu nedenle özel bir alarm ayarlamak istiyoruz. Bunun için crontab dosyasını açıyoruz:

crontab -e

İlk açılışta sizden hangi editörü tercih ettiğinizi sorar, nanoyu seçin. En alta şunu girin:

00 09 * * * mplayer http://46.20.3.204:80

Burada en baştaki 00 09, saat 09:00’ı, * * * hergünü, mplayer radyo çalacak uygulamayı, http://46.20.3.204:80 ise çalınacak radyonun IP’sini ifade eder. İsterseniz bu IP’yi Ubuntu ve Linux Mint’te Terminalden Favori Radyo İstasyonlarını Dinlemek konusundan değiştirebilirsiniz. Bu arada, mplayer yüklü değil ise, aşağıdaki komut ile kurabilirsiniz:

sudo apt-get install mplayer

Bu çalışmada mplayer arka planda çalıştığı için onu göremezsiniz. Terminale:

killall mplayer

yazarak kapatabilirsiniz. Ya da onun için de bir kısayol yapalım mı? Tekrar .bashrc dosyasını açalım:

sudo pluma .bashrc

İçine:

alias m=’killall mplayer’

yazın. Artık terminale yalnızca “m” (tırnaklar yok) yazıp entere bastığınızda mplayer kapanacaktır.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x