Audacity 2.1.1 Nasıl Yüklenir?

Windows®, Mac®, GNU/Linux® ve diğer işletim sistemleriyle kullanılabilen özgür ve ücretsiz bir sayısal ses düzenleme ve ses kaydetme yazılımı olan Audacity; çok izli sesleri düzenleyen ve kaydeden, kullanımı kolay bir yazılımdır. Pek çok dili de destekleyen Audacity; canlı ses kaydı yapabilir; WAV, AIFF, FLAC, MP2, MP3 ya da Ogg Vorbis ses dosyalarını düzenleyebilir; kaset ve kayıtları sayısal kayıt ya da CD biçimine dönüştürebilir; sesleri kesebilir, kopyalayabilir, ekleyebilir ya da karıştırabilir; bir kaydın hızını ya da tonunu değiştirebilir. Bir grup gönüllü tarafından geliştirilen, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) koşulları altında yayınlanan, özgür ve ücretsiz dağıtılan bir yazılım olan Audacity’nin en son sürümü 2.1.1’dir. Audacity 2.1.1 hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Dosyalara ilişkin kes, kopyala, yapıştır gibi gelişmiş düzenleme imkanı sunan Audacity 2.1.1, bir dizi düzeltmeyle geliyor. Nyquist’in 3.0.9 ve libflac’ın 1.3.1 sürümüne güncellendiği belirtilirken, yazılımın, Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.x, Elementary OS 0.3 Freya ve diğer Ubuntu türevi sistemlere PPA depo aracılığıyla kolayca yüklenebileceğini ifade etmek gerekir.

Yükleme işlemi bir PPA depodan yapılacağından, oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek, yerel depo indeksini güncellemek ve yükleme komutlarını vermektir. O halde kuruluma geçebiliriz. İlgili PPA depoyu eklemek ve yükleme komutlarını vermek için aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/audacity

sudo apt-get update

sudo apt-get install audacity

Gerek duyarsanız, daha sonra Audacity’i kaldırmak için şu komutu verebilirsiniz:

sudo apt-get remove audacity

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x