Bilgisayar Adı (Hostname) Nasıl Değiştirilir?

Bu yazıda, Debian GNU/Linux ve türevi dağıtımlar altında terminal üzerinden bilgisayar adı ya da ana bilgisayar adının nasıl değiştirileceğini ele alacağız. Kullanılan bilgisayarın adını öğrenmek için terminali açın ve şu komutu çalıştırın: hostname. Alacağınız çıktı kullandığınız bilgisayarın adıdır. Söz konusu bilgisayarın hostname’ini değiştirmek için öncelikle root olmanız gerekir: su – . Ardından hostname’i değiştirmek için şu komutu verebilirsiniz:

hostname yeni_isim

Elbette burada yeni_isim yerine kullanmak için önceden belirlemiş olduğunuz ismi yazacaksınız. Atadığınız isim, bilgisayarın hostname’i ile bir defalığına yer değiştirecektir. Eğer hostname’i kalıcı olarak değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmalısınız. Ğncelikle root oluyorsunuz:

su –

Ardından hosts dosyasını açıyorsunuz:

gedit /etc/hosts

Varsayılan hostname ile yeni belirlediğiniz ismi değiştirin. Sonra dosyayı kaydedip kapatın. Artık belirlediğiniz yeni isim, varsayılan hostname olacaktır.


Varsayılan hostname

Şimdi değişiklikleri uygulamak için bilgisayarı yeniden başlatın.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x