Calibre 2.15 Nasıl Yüklenir?

FB2, epub, karbamazepin, mobi gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen Calibre; e-kitap okuyucu, görüntüleyici ve e-kitap dönüşümü de dahil olmak üzere birçok ilginç özellikleri ile açık-kaynak kodlu bir kitap yönetim yazılımıdır. Yalnızca GNU/Linux üzerinde değil Windows ve Mac OS X üzerinde de çalışan Calibre’nin en son sürümü 2.15.0’dır. Çeşitli hataları giderilen yazılıma, linklere otomatik tamamlama eklenmesi gibi kimi yeni özellikler de kazandırılmış bulunuyor. Bu yazıda Debian, Ubuntu, Elementary OS, Deepin, Peppermint, Pinguy OS, LXLE, Linux Lite, Arch Linux, Manjaro ve diğer dağıtımlara Calibre 2.15’in nasıl yüklendiğini konu edineceğiz. Calibre 2.15.0 için hiçbir depo yok, ancak geliştiriciler bizlere son Calibre sürümünü yüklemek için bir piton astarı (oneliner) sağlamışlar. Bu nedenle, yüklemeyi bunun üzerinden yapacağız.

Öncelikle Debian, Ubuntu ve türevi dağıtımlara Calibre 2.15’in nasıl yükleneceğini söyleyelim. Yapılacak tek şey, aşağıdaki komutu çalıştırmaktır:

sudo python -c “import sys; py3 = sys.version_info[0] > 2; u = __import__(‘urllib.request’ if py3 else ‘urllib’, fromlist=1); exec(u.urlopen(‘http://status.calibre-ebook.com/linux_installer’).read()); main()”

Kurulum komut dosyası indirilecek, son Calibre yükleyicisi ayıklanacak, uygulama varsayılan olarak /opt/calibre içine yüklenecektir. Kullanıcı dilerse, kurulum yerini değiştirebilir.

Arch Linux, Manjaro, Antergos ve diğer Arch Linux türevi dağıtımlara Calibre 2.15’in nasıl yükleneceğini söyleyelim. Kurulum, AUR deposu aracılığıyla yapılır:

sudo pacman -Sy yaourt

sudo yaourt calibre

Dilenirse, daha sonra Calibre’yi kaldırmak için aşağıdaki komut verilebilir:

sudo yaourt -Rsn calibre

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x