Debian 10 Buster’a GNU Octave nasıl yüklenir?

Özgür bir yazılım olan GNU Octave; çoğunlukla, ticari karşılığı olan MATLAB ile uyumlu bir dil kullanır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel problemleri sayısal olarak çözmeye ve başka sayısal deneyler yapmaya elverişli bir komut satırı arayüzü sunar. Komut ekranı ve göresel arayüzleri destekleyen yazılım,  GNU Projesi kapsamında 1988 yılından beri geliştirilmektedir ve Batch-uyumlu bir dil olarak da kullanılabilir. GNU Genel Kamu Lisansı şartlarına uygun olarak yeniden dağıtımı yapılabilen ve/veya değiştirilebilen GNU Octave;  John W. Eaton ve başka pek çok kişi tarafından yazılmıştır. GNU Octave özgür bir yazılım olduğu için ek fonksiyonlar yazarak ve ekleyerek ya da yaşadığınız problemleri paylaşarak onu daha da kullanışlı hale getirmeye katkıda bulunmak mümkündür. Öncelikli olarak sayısal hesaplamalar için tasarlanmış yüksek seviyeli bir dil olan GNU Octave Debian 10 Buster’a nasıl yüklenir?

Öncelikle depolarımızı aşağıdaki komutla güncelleyelim:

sudo apt update

Artık GNU Octave’ı aşağıdaki komutla kurabilirsiniz:

sudo apt install octave

Kurulumu onaylamak için E tuşuna ve ardından <Enter> tuşuna basın. APT paket yöneticisi gerekli tüm paketleri indirip yükleyecektir. GNU Octave kurulduktan sonra, Debian 10’un uygulama menüsünde simgesini bulabilirsiniz. Bu yazının yazıldığı sırada GNU Octave’ın en son versiyonu, 5.1.0 idi. Ancak, resmi paket deposundaki GNU Octave sürümü daha eskidir. Dilerseniz, GNU Octave 5.1.0’ı Debian 10 için flathub flatpak deposundan indirebilirsiniz. Flatpak, varsayılan olarak Debian 10’da yüklü değildir. Ancak, Flatpak’ı Debian 10’a Debian 10’un resmi paket deposundan kolayca yükleyebilirsiniz. Bunun için yine önce depolarımızı aşağıdaki komutla güncelleyelim:

sudo apt update

Şimdi, Flatpak’ı aşağıdaki komutla kurun:

sudo apt install flatpak gnome-software-plugin-flatpak

Şimdi Debian 10’daki Flathub Flatpak deposunu aşağıdaki komutu kullanarak ekleyin:

sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub
https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Şimdi, aşağıdaki komutu kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatın:

sudo reboot

Bilgisayarınız başladığında, GNU Octave’ın son sürümünü Flathub’dan yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

flatpak install flathub org.octave.Octave

İşlemler biraz zaman alabilir. Ancak sorunsuzca tamamlanacaktır. Artık GNU Octave’ın en yeni sürümünü kullanabilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x