Debian GNU/Linux 12 üzerine bir BitTorrent istemcisi olan Transmission nasıl kurulur?

Açık kaynak kodlu, çeşitli platformlar arası bir BitTorrent istemcisi olan Transmission, Debian GNU/Linux 12 üzerine nasıl kurulur? Bilindiği gibi, Transmission, verimli torrent için temel özellikleri korurken, kullanıcı dostu bir deneyim sunmak üzere tasarlanmış bulunmaktadır. BitTorrent protokolü aracılığıyla dosya indirmeyi ve yüklemeyi destekleyerek, verileri internet üzerinden paylaşmaya ve dağıtmaya olanak tanır. Kurulum oldukça basittir ve root hesabıyla çalıştığınızı varsayıyoruz, değilse, root ayrıcalıklarını almak için komutların başına ‘sudo’ eklemek gerekeceğini unutmamalısınız. Şimdi Debian 12 Bookworm üzerine bir BitTorrent istemcisi olan Transmission’un nasıl kurulacağına ilişkin konumuza geçebiliriz.

 

Öncelikle sistemin güncel olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu nedenle, aşağıdaki komutları veriyoruz:
sudo apt update && sudo apt upgrade

Transmission’ın en son sürümünü kurmak için, resmi Transmission deposunu paket yöneticisi kaynaklarına eklemek gerekiyor. Terminali açın ve depoyu eklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa

Ardından, yeni eklenen depodan en son paket bilgilerini almak için paket yöneticisini güncellememiz gerekiyor. Terminalde aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt update

Depo eklendiğine ve paket yöneticisi güncellendiğine göre, şu komutu çalıştırarak Transmission’u kurabiliriz:

sudo apt install transmission

Güle güle kullanın.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x