Debian GNU/Linux 12 üzerine Webmin nasıl kurulur?

UNIX türevi işletim sistemleri için bir web tabanlı yönetim arayüzü olan Webmin‘in Debian 12 üzerine nasıl kurulacağını biliyor musunuz? Bu yazımızda, bunu gündeme getiriyoruz. Çok yönlü bir web tabanlı sistem yönetim aracı olan Webmin, Linux sunucularının yönetilme şeklini yeniden tanımlayan bir yazılımdır. Grafik arabirimiyle, derin bir komut satırı anlayışına sahip olmayanlar bile karmaşık yönetim görevlerinde rahatça gezinebiliyor. Bu yazıda, Debian 12 Bookworm kullanan kullanıcılar hedefleniyor. Öncelikle sistemin güncel olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu nedenle, aşağıdaki komutları veriyoruz:sudo apt update && sudo apt upgradeve sudo apt install curl gpg gnupg2 software-properties-common apt-transport-https lsb-release ca-certificates.

 

 

Şimdi APT deposunu kullanarak Webmin’i kurabilirsiniz. Bunun için, öncelikle Webmin deposunu Debian 12 sistemine eklemek gerekiyor. Şimdi aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

echo "deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/webmin.list

Ardından, paketleri doğrulamak için Webmin GPG anahtarını sisteme eklemek gerekiyor. Bunun için, aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

wget -qO - http://www.webmin.com/jcameron-key.asc | sudo apt-key add -

Şimdi paket listesini tekrar güncellemek gerekiyor. Bunun için, aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

sudo apt update

Artık Webmin’i kurabiliriz. Bunun için, aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

sudo apt install webmin

Başka bir yöntem olarak Webmin web sitesinden yükleme olanağı tercih edilebilir. Bunun için, en son Webmin paketini resmi web sitesinden indirmek gerekiyor. Bunun için, aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_2.101_all.deb

Ardından, aşağıdaki komutu çalıştırarak gerekli bağımlılıkları kurmak gerekiyor.

sudo apt install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl apt-show-versions python

Bağımlılıklar yüklendikten sonra, aşağıdaki komutu çalıştırarak Webmin’i kurabilirsiniz:

sudo dpkg -i webmin_2.101_all.deb

Güvenlik duvarı ayarlarınızı gereksinimleriyle uyumlu hale getirerek Webmin’i sorunsuz çalışacak şekilde güçlendirebilirsiniz. Webmin’in erişilebilirliğini sağlamak için iptables veya UFW arasında seçim yapabilirsiniz. iptables’ı kullanmak için:

sudo iptables -A INPUT -p tcp --dport 10000 -j ACCEPT
sudo iptables-save | sudo tee /etc/iptables/rules.v4

UFW’yi kullanmak için:

sudo ufw allow 10000/tcp

Kurulum tamamlandıktan sonra, bir web tarayıcısı açıp https://your_server_ip:10000 adresine giderek Webmin web arayüzüne erişebilirsiniz. Oturum açmak için sistem kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz istenecektir.

, , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x