GIMP 2.8.16 Nasıl Yüklenir?

Bilindiği gibi, GIMP (GNU Image Manipulation Program) ya da Türkçesiyle GNU Resim İşleme Programının 2.8.16 sürümü, birkaç gün önce du‏yuruldu. 2.8.16 sürümüne güncellenen GIMP, aynı zamanda 20. yaşını kutluyor. .GIH fırçalar üzerinde hız parametresi sorunu giderilen yeni sürümde, bağlı katmanların belli setleri dönüştürülmesi sırasında meydana gelen parçalanma sorunu da çözümlemiş bulunuyor. BMP plug-in sorunları giderilen yazılımda, katman grupları ile PSD dosyalarının yüklenmesi sorunu giderilmiş. Adobe Photoshop ve benzeri kapalı kaynak kodlu resim işleme yazılımlarına eşdeğer bir işlevler bütünü sunan GIMP, çeşitli gelişmiş özelliklerle geliyor. GNU/Linux dağıtımlarının vazgeçilmezi olan Gimp, Windows ve Mac OS X için çıkarılan sürümleriyle bu sistemlerde de yaygın olarak kullanılıyor. Renk işlemlerinin GEGL aracılığıyla yapıldığı uygulamada; güçlü araçlar, filtreler ve eklentiler kullanıcıyı bekliyor. Büyüklük ve opaklık yanında, fırçaya özgü dinamik özellikler; hız, basınç ve rastgele gibi çeşitli fırça parametreleri arasından uygun olanının seçimine olanak sağlanıyor. Hızlı boyama özelliğini zaten destekleyen mürekkep aracı, daha iyi resim çizimini mümkün kılıyor. GIMP’in çok yüksek çözünürlükleri destekleyen ve hareketli görüntülere efekt uygulaması yapan CinePaint adlı bir türevi de bulunuyor. GIMP 2.8.16 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, başta Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.x ve Elementary OS 0.3 Freya olmak üzere, Ubuntu ve türevi dağıtımlara PPA depo aracılığıyla GIMP 2.8.16’nın nasıl yükleneceğini ele alacağız.

GIMP.2.8.16

Yükleme işlemi bir PPA depodan yapılacağından, oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek, yerel depo indeksini güncellemek ve yükleme komutlarını vermektir. O halde kuruluma geçebiliriz. İlgili PPA depoyu eklemek ve yükleme komutlarını vermek için aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp

sudo apt-get update

sudo apt-get install gimp

Gerek duyarsanız, daha sonra GIMP’i kaldırmak için şu komutu verebilirsiniz:

sudo apt-get remove gimp

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x