Grafik Araçları

GNU/Linux altında çalışan birçok grafik aracı bulunmaktadır. Bu grafik araçları GNU/GPL  lisansı altında, gönüllüler tarafindan geliştirilmekte olduklarından sizlere özgürlüğün keyfini gerçek anlamda tattıracak düzeydedirler. GIMP, Gwenview, Ksnapshot, Kview, Kghostview gibi birçok grafik aracı; GNU/Linux altında kullanıcılarına kaliteli bir görsel ortam ve rahat bir çalışma ortamı sağlayabilmek için geliştirilmektedir. Bu araçlardan bazılarına ve kimi özelliklerine köşemizin izin verdiği ölçüde değinmeye çalışalım.

GIMP (GNU Image Manipulation Program, Türkçe: GNU Resim İşleme Programı), GNU projesi dahilinde yazılan piksel tabanlı özgür ve ücretsiz bir görüntü işleme yazılımıdır. GIMP, Adobe Photoshop ve benzeri kapalı kaynak resim işleme araçlarına eşdeğer bir işlevler bütünü sunar. Linux, Windows,Mac OS gibi pek çok platformları desteklemektedir.

Linux dünyasının iki önemli grafiksel arayüz geliştirme kütüphanelerinden biri olan GTK+, ilk olarak Gimp’in geliştirilmesi için yazılmıştır.

GIMP’in çok yüksek çözünürlükleri destekleyen ve hareketli görüntülere efekt uygulaması yapan CinePaint adlı bir türevi de bulunmaktadır.

Gwenview, KDE için bir resim görüntüleme yazılımıdır. Program C++ ile yazılmıştır. Yetenekli bir resim ve video görüntüleme programıdır. Belli bir dizindeki tüm görsellerin önizleme ile görülebilecegi gibi, resimleri gerçek ve ölçekli boyutlarıyla da izleyebilmeyi sağlar. KIPI eklentileri sayesinde Gwenview’ e temel resim düzenleme işlevleri kazandırılabilir.

Özellikleri:

 • Resimler çevrilebilir.
 • Resim boyutu çubuguyla önizleme yapilan küçük resimlerin (thumbnail) gösterim boyutu ayarlanabilir.
 • Program pencerelerinin yerleri degistirilebilir.
 • Resimler belli araliklarla (slayt) görüntülenebilir.
 • SVG, PNG ve video destegi bulunur.
 • Metadata yorum destegi bulunur.
 • KIPI (KDE Image Plugins Interface) eklentileri ile resim düzenleme, basit filtreleme islemleri yapilabilir.

KSnapshot: KDE için ekran yakalama uygulamasıdır. Üzerinde bulunulan masaüstü, bölge veya pencerenin o anlık görüntüsünü çekerek kullanıcıya sunar.

Özellikleri:

 

 • Yaygın formatlarda dosya kaydedebilir (png, jpeg…).
 • Birden fazla modda çekim yapabilir; Tam Ekran, Pencere, Bölge.

KviewKDE masaüstü için bir resim görüntüleyicisidir. PostScript®, TIFF gibi birçok formattaki resmi ve grafiği görüntüleyebilir. Resim dosyalarını orijinalinden daha değişik bir formatta kaydederek resimleri diğer grafik biçimlerine kolayca döndürebilir. Bunun yanında Kview basit resim işlemleri için, uzatma/küçültme, döndürme ve efekt uygulama gibi küçük ve hoş hoş özellikler de sunmaktadır. Resim dosyalarını küçük bir slayt gösterisi şeklinde de  düzenleyebilir.

KuickShow: Rahatlıkla kullanılabilecek bir resim tarayici/görüntüleyicidir. Gösterilen resimleri seçmeye imkan sağlayan bir dosya tarayıcı kullanmaktadır. Destekledigi biçimler:

 • Jpg, gif, tiff, png, bmp, psd, xmp, xbm, eim

Resimler hem kendi pencerelerinde, kendi büyüklükleriyle, hem de tam ekran olarak görüntülenebilir.

Özellikleri:

 • Seçenekler iletisim kutusu daha fazla imkanlar da sunar.
 • Resimler, eğer daha genişse, ekrana uymak için otomatik olarak küçültülür.
 • Resimlerin her birinin kendi ekranlarında veya her zaman aynı ekranı kullanarak görüntülenmesi ayarlanabilir.
 • Slayt gösterisi için geciktirme zamanı ayarlanabilir.
 • Tarayıcıya hangi dosya çesitlerini göstereceğini belirtilebilir.
 • Hız/Kalite oranı ayarlanabilir. Belli bir dosya aranıyorsa, tarayıcıya dosya adının ilk birkaç harfinin yazılması da yeterli olacaktır. Küçük bir düzenleme penceresi sağ alt köşede açılacaktır. Eşleşen dosya bulunduğunda vurgulanacaktır.

KghostViewPostScript® (.ps, .eps) ve  Portable Document Format (.pdf) dosyalarını görüntülemeyi ve yazdırabilmeyi sağlar. Program aynı zamanda, Adobe®’s PostScript® sayfa tanımlama dili ile hazırlanmış olan dökümanları görüntülemede kullanılan Alladin Ghostscript’i kullanan, Tim Theisen’in Ghostview programının bir kapisidir. PostScript®, UNIX® sistemlerinde basmak için kullanılan ana sayfa tanımlama dilidir ve bu uygulama çevirimiçi doküman okuma veya yazdırma amacı taşıyan materyallerin önizlemesinde de kullanılabilir.

KghostView’i Ghostscript’in tüm son versiyonlari ile kullanabilirsiniz. Daha yeni versiyonlar KghostView’den daha fazla yararlanabilmenizi ve daha iyi performans alabilmenizi sağlar.

Doküman Adobe® doküman yapılandırma kuralı ile uyumlu degilse görüntüleyicinin işlevselliği sınırlı olur. Örneğin, içindekiler bölümü yoksa, sayfalar arası geçiş yapmak ve sayfaları işaretlemek mümkün değildir.

Özgür yazılım ve GNU/Linux gelişiyor. Tabi bu gelişimden tüm GNU/Linux ailesi yani sıra grafik araçları ve grafik ortamı da bolca nasibini alıyor ve gittikçe genişliyor.

 

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x