Hangi tarayıcı ne kadar kaynak kullanıyor?

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “Hangi tarayıcı ne kadar kaynak kullanıyor?” başlıklı yazı, tarayıcıların kaynak kullanımını ele alıyor. Bu nedenle sizler için de yararlı olabileceğini düşündüm. 11 tarayıcıyı test ettiğini belirten Kılıç; her tarayıcı testinde sistem temizliği yaptığını, her test için bilgisayarı yeniden başlattığını belirterek başlıyor yazısına.

Resimde gördüğünüz 11 tane tarayıcının kaynak kullanımını test ettim.

Test için şöyle bir yol izledim. Her tarayıcı testinde sistem temizliği yaptım. Her test için bilgisayarı yeniden başlattım. Testleri Duckduckgo ana sayfasında ve Youtube sitesinde aynı videoyu çalıştırarak yaptım. Duckduckgo ve Youtube videosundaki RAM kullanımını ayrı ayrı not ettim. RAM kullanımı için sistemin kullandığı RAM oranını çıkardım, sadece tarayıcıların kullandığını not ettim. Alttaki tablolara işlemci kullanımını eklemedim, çünkü hepsi aynısını kullandı.

Alttaki resimde Duckduckgo sayfasında tarayıcıların kullandığı RAM kullanım sıralaması en az kullanandan en çok kullanana göredir. En az kullanan açık farkla Slimjet oldu, Firefox ise en çok RAM kullanan tarayıcı oldu.

Alttaki resimde ise Youtube sitesinde aynı video oynarken alınan sonuçlar. Test ettiğim video sayfasına siz de kullandığınız tarayıcı ile bakabilirsiniz. Burada yine Slimjet açık ara en az RAM kullanan tarayıcı durumunda. Sıralamada küçük değişiklikler olsa da genelde her iki testte yakın sonuçlar görünüyor.

Alttaki resimde ise tarayıcıların her iki testin toplamında kullandıkları RAM oranı. Her iki testte olduğu gibi Slimjet açık ara lider durumda. Iron ise ikinciliği kimseye kaptırmadı. Firefox maalesef son sırada, Slimjet’in kullandığı RAM oranının iki mislinden fazla kullanmış.
Bu resim de kurulu 11 tane tarayıcının menüdeki görüntüsü.”
0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x