İki komutla Dosyaları Şifreleyip Açmak

Bu yazıda, Debian, Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları için kolayca ve hızlı bir biçimde dosyaların nasıl şifrelenebileceğini, sonra da bu şifrelerin nasıl açılabileceğini göreceğiz. Bunun için öncelikle sistemimize ccrypt adlı yazılımı yüklemiş olmamız gerekiyor. Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları, yükleme işlemini sudo apt-get install ccrypt komutunu kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Debian kullanıcılarının ise, öcelikle su – komutu ile root olmaları, ardından, apt-get install ccrypt komutunu kullanarak kurulumu gerçekleştirmeleri gerekir. Sonrasında cd komutuyla şifrelemek istediğiniz dosyanın bulunduğu dizine geçmeli ve şifreleme için şu komutu vermelisiniz:


ccrypt dosya-adı

Tabii, dosya-adı yerine şifreleyeceğiniz dosyanın adı yazılmış olmalıdır. Enter yaptığınızda, size şöyle bir çıktı dönecektir:

Enter encryption key:

Buraya bir şifre girip tekrar Enter yapıyorsunuz, bu defa şifrenizi doğrulamanız için şöyle bir çıktı dönüyor:

Enter encryption key: (repeat)

Şifrelenen dosyanın .cpt uzantısına sahip bir başka dosyaya dönüştüğüne şahit olacaksınız. Şimdi gelelim, bu dosyayı nasıl açacağınıza. Dosyayı açmak için aşağıdaki kodu çalıştırmanız gerekiyor:

ccrypt -d dosya-adı

Yine yukarıda girdiğiniz dosya adını giriyorsunuz. Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda size yine şöyle bir çıktı dönecektir:

Enter encryption key:

Az önce girmiş olduğunuz şifreyi giriyorsunuz ve dosyanız orjinal haline dönüveriyor.

Bu kadar.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x