İlledelinux ipuçları

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz.Vedat, bugün, hazırladığı kalıplara ilişkin ipuçları yayımlamış. “İlledelinux ipuçları” adlı yazısına şöyle başlamış dostumuz: “İlledelinux canlı oturumlarında mouse on dakika hareket ettirilmediğinde sistem varsayılan olarak 10 dakika sonra Lightdm ekranına geçer. Böyle bir durumda sistemde herhangibir iş yapıyorsanız yaptığınız iş de otomatikman sonlanır. Ayrıca Lighdm ekranından giriş de yapamazsanız, sistemi yeniden başlatmanız gerekir.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için basit bir çözüm vereceğim. Önce Lighdm ekranından giriş yapmak için parola ve kullanıcı adını vereyim.
Kullanıcı adı: user
Parola: live
Bu ikisiyle İlledelinux canlı oturuma geçiş yapabilirsiniz. Ancak bahsettiğim gibi yaptığınız işlerin sonlanmasına bu çözüm olmayacaktır. Bu nedenle en iyi çözüm, canlı oturum açıldığında oturum süresini uzatmak. Bunu da X server utilities yazılımının bir parçası olan xset komutuyla yapacağız. Komut çok basit, alttaki komutu uçbirime girmenizle süre bir saat uzar.
xset s 3600 3600
Ya da alttaki komutla süreyi sonsuz olarak belirleyebilirsiniz.
sudo xset s 0 0
Diyelim ki, herhangibir nedenden dolayı bu komutu iptal etmek isteyebilirsiniz. O zaman alttaki komutu kullanıyoruz.
xset s off && xset -dpms
İşlem bu kadar. Zamanında çok dağıtım dener, kurar ve test ederdim, o sıralar bu sorunla çok karşılaştığım olmuştu. Öyle ki, özellikle kurulumlar bitmek üzereyken böyle bir sorunla karşılaştığımda deliye dönerdim. Bu yüzden emekler boşa gitmesin diye elimi mouse’den hiç ayırmazdım. Bu durum pek fazla olmaz ama olduğunda da cidden insanı üzer. Daha başka aklıma ipuçları geldikçe bu başlığa ekleyeceğim, ipuçları basit gibi görünür ama deyim yerindeyse bir hayli de can kurtarır. Kolay gelsin.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x