Inkscape 0.91 Nasıl Yüklenir?

Açık kaynak kodlu, ölçeklenebilir vektörel grafik düzenleyici Inkscape, nesne işleme, doldurma ve darbeleme, çalışma eğrileri üzerindeki işlemlerden taramaya kadar pek çok işlemi başarıyla gerçekleştiren; çeşitli çizim, boyama ve efekt aracı içeren bir yazılımdır. Inkscape; önceden hazırlanmış grafikleri düzenlemeye ya da çalışmaları farklı formatlarda dışarı aktarmaya da izin veriyor. Inkscape’in en son kararlı sürümü, 30 Ocak 2015‘te duyrulan 0.91 sürümüdür. Inkscape; yeni sürümünde yeni araçlar, performans geliştirmeleri ve arayüzünde kimi değişikliklerle geldi. XCF, PDF, EPS, PS + LaTeX desteği geliştirildi. Adobe Illustrator, CorelDRAW, Xara gibi yazılımların alternatifi olan ve %100 açık kaynak bir yazılım olan Inkscape; yalnızca GNU/Linux altında değil, MacOS X ve Windows altında da yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcılarını anasayfasında “draw freely” sloganıyla karşılayan Inkscape ile XML tabanlı vektörel resim formatı olan .SVG resimleri oluşturabilmek olanaklı. Çeşitli logolar hazırlayabileceğiniz, çizimler yapabileceğiniz Inkscape ile resimleri tek bir tuş ile .JPEG, .PNG, .BMP gibi birçok resim formatına dönüştürebilmek de olanaklı. Inkscape 0.91 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, Inkscape 0.91’in Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.2 Rafaela, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Deepin 2014, Peppermint 6, Peppermint 5, LXLE 14.04, Linux Lite 2 ve diğer Ubuntu türevlerine nasıl yüklendiğini ele alacağız. Yükleme PPA depo üzerinden yapıldığı için kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir.

O halde kuruluma geçebiliriz. PPA depoyu sisteminize eklemek ve Inkscape’i yüklemek için aşağıdaki komutları vermelisiniz:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

sudo apt-get install inkscape

Daha sonra gerek duyulursa, Inkscape’i kaldırmak için aşağıdaki kod verilebilir:

sudo apt-get remove inkscape

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x