Kodi 14.0 RC Nasıl Yüklenir?

Bilindiği gibi, televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören XBMC‘nin 13.2 sürümü duyurulurken isminin “Kodi” olarak değiştirilmesine karar verildiği belirtilmişti. İsmi artık Kodi olan yazılım, üç değişik adlandırmayla karşı karşıya kaldı. İlkin Xbox Media Player denildi. 2004 yılında, geliştirme ekibi bunu Xbox Media Center olarak değiştirdi. 4 yıl sonra 2008 yılında, onun orijinal kökleri Xbox’a yönelinmişti. Xbox için destek kısa bir süre sonra düştü. XBMC, basit bir Media Center’den çok daha fazla bir Eğlence Merkezi durumundaydı. Kodi ile yazılım, aynı kalacak. Kod GPL 2.0 altında lisanslı olmaya devam edecek. mp3, FLAC, WAV ve WMA formatları dahil olmak üzere tüm müzik parçalarını çalabileceğiniz Kodi ile pek çok film yapabileceğiniz gibi tüm ana video formatlarını destekleyen yazılımla, TV şovlarını ve tüm film koleksiyonunuzu izleyebilirsiniz. Resimlerden slayt gösterisi oluşturabileceğiniz, canlı TV izleyip, kaydedebileceğiniz Kodi ile geniş bir eklenti seçeneğini kullanabilirsiniz. Yüzlerce uzaktan kumanda desteği sunan Kodi, Smartphone ve Tablet uygulamaları gibi seçeneklerden yararlanma imkanı da veren olağanüstü bir uygulama. XBMC 14 ile başlayarak yazılım, Kodi 14 olarak değiştirildi. Kodi 14 “Helix” RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

30’dan fazla dilde tercüme edilen Kodi 14 “Helix” RC’yi Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Elementary OS 0.2 Luna, Peppermint Five, Deepin 2014, LXLE 14.04, Linux Lite 2.0 ve diğer Ubuntu türevlerine yüklemek aslında kolaydır, zira, yükleme işlemi bir PPA depo üzerinden yapılır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir. O halde kuruluma geçebiliriz. Sırasıyla aşağıdaki kodları veriyoruz:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/xbmc-nightly

sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi

Gerek duyarsanız, Kodi 14 “Helix” RC’yi kaldırmak için şu komutu kullanabilirsiniz:

sudo apt-get remove kodi

 

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x