LibreOffice 5.0.0 PPA Üzerinden Nasıl Yüklenir?

Beşinci sürüm adayı birkaç gün önce duyurulan LibreOffice 5.0.0’ın final sürümü, sürüm takvimine uygun biçimde The Document Foundation (TDF) tarafından duyuruldu. Windows 10 uyumluluğu ile gelen ve üstün çalışabilirlik özellikleri sunan yeni sürüm, GNU/Linux, MacOS X ve Windows versiyonlarıyla kullanıma sunuldu. The Document Foundation, projenin lansmanından bu yana onuncu büyük sürümü ve üçüncü gelişim döngüsünün ilk sürümünü sunmanın mutluluğunu yaşarken, biz de hatırlanacağı üzere LibreOffice 5.0.0 Nasıl Yüklenir? konusu ile yazılımın çeşitli sistemlere nasıl yükleneceğini ele almıştık. Bu yazıda özellikle Ubuntu ve Linux Mint kullananlar için küçük bir ayrıntıyı ele alacağız. LibreOffice 5.0.0’ın PPA üzerinden nasıl yükleneceğine değineceğiz. Yükleme PPA depo üzerinden yapıldığı için kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize ekleyip gerekli işlemleri yapmaktır.

O halde kuruluma geçebiliriz. PPA depoyu sisteminize eklemek ve LibreOffice 5.0.0’ı sisteminize yüklemek için aşağıdaki işlemleri yapmalısınız. Önce PPA depoyu sisteme ekleyelim:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-5-0

Ya da doğrudan LibreOffice PPA deposunu sisteme ekleyelim:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

Depoları güncelleyelim:

sudo apt-get update

Sonra Güncelleme Yöneticisini açarak yenile butonuna tıklayalım. Güncelleme Yöneticisi içinde yeni LibreOffice paketleri görünür olacaktır. Şimdi “Güncellemeleri Kur” butonuna tıklayarak, söz konusu güncellemeleri yükleyelim.

Kısa zamanda güncel paketler yüklenecek ve LibreOffice 5.0.0 kullanıma hazır hale gelecektir.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x