LibreOffice Writer’da Fligran Eklemek

Fligran, metnin arkasına eklenen ve belge ile ilgili genel bilgi veren yazılardır. Üç değişik yolla filigran eklemek mümkündür: Arkaplana resim ekleyerek, yazı çizerek, çizim nesnesi ekleyerek. Şimdi bu yöntemleri nasıl uygulayacağımızı görelim. 1. Arkaplana resim ekleyerek: Biçim -> Sayfa yolunu takip ediniz. Aşağıda açılan pencereden arkaplan sekmesini seçiniz. Renk tabına tıklayarak onu grafik olarak değiştiriyoruz. Gözat butonu yoluyla eklemek istediğiniz resmi seçebilirsiniz. 2. Yazı çizerek: Çizim araç çubuğundan yazı aracını seçiniz. Eğer araç çubuğu açık değilse Görünüm -> Araç Çubukları -> Çizim yolunu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz. Fare yardımıyla bir kutu çiziniz ve yazmak istediğiniz şeyi yazınız. Eğer yazınızın tüm sayfada görünmesini istiyorsanız üst bilgiye yada alt bilgiye çizebilirsiniz.

Metni işaretleyiniz ve istediğiniz gibi düzenleyiniz (boyu, tipi, rengi vb.) Yazınızı işaretledikten sonra döndürme tuşunu kullanarak döndürebilirsiniz (köşeden yakalayınız ve fareyi sürükleyiniz). Son aşama olarak yazınızın üzerine sağ tıklayınız; Sıralama -> En alta gönder yolunu izleyerek bitiriniz. 3. Çizim nesnesi ekleyerek: Üst bilgiye yada alt bilgiye bir kez tıklayınız. Yazı sanatı araç çubuğundan galeriyi açınız. Eğer araç çubuğu açık değilse Görünüm -> Araç Çubukları -> Yazı Sanatı yolunu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz. İstediğiniz yazıyı seçiniz ve istediğiniz şekilde düzenleyiniz. Son aşama olarak yazınızın üzerine sağ tılayınız ve Sıralama -> En alta gönder yolunu izleyerek bitiriniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x