Mozilla Thunderbird’ün en yeni sürümü sisteme nasıl yüklenir?

Bilindiği gibi, Mozilla tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird’ün birden çok e-posta hesabını yönetme, haber, besleme ve sohbet (XMPP, IRC, Twitter) desteği içerme gibi çeşitli özellikleri vardır. Mozilla Thunderbird’ün şu anki en son sürümü 45.6.0’dır. Çeşitli hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri ile gelen son sürüm, aynı zamanda, çeşitli güvenlik düzeltmelerini içermektedir. Mozilla Thunderbird 45.6.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Bilindiği gibi, pek çok GNU/Linux dağıtımı, Thunderbird paketini varsayılan olarak sisteme dahil eder ve kullanıma sunar. Ancak, çoğu dağıtım, Thunderbird’ün en son sürümünü sunmayabilir. Bu yazıda, Mozilla Thunderbird’ün en yeni sürümünün sisteme nasıl yükleneceğini ele alacağız.

Ubuntu ve Ubuntu türevi GNU/Linux dağıtımlarına Mozilla Thunderbird’ün en yeni sürümünü yüklemek için öncelikle Thunderbird için gerekli PPA deposunun sisteme eklenmesi gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komut verilebilir:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa

Ardından sistem yazılım paketlerinin güncellenmesi gerekir:

sudo apt-get update

Bu işlemden sonra, Mozilla Thunderbird’ün en yeni sürümü sisteminize yüklenmek için hazırdır. Dilerseniz, güncelleme yöneticisini açıp, paketlerin yenilenmesini sağlayarak, Mozilla Thunderbird’e ait en yeni paketin orada görünmesini sağlayıp, oradan kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Dİlerseniz, aşağıdaki komutla Mozilla Thunderbird’ün en yeni sürümünü sisteminize kurabilirsiniz:

sudo apt-get install thunderbird

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x