Richard Stallman’ın “Ahlaki ve Hukuki” başlıklı yeni makalesi

Aslında, bu konudaki görüşlerini daha önce yayımladığımız, “İlk yazılım paylaşma topluluğu” başlıklı yazısında dile getiren Richard Stallman; “Ahlaki ve Hukuki” başlıklı yeni makalesini gnu.org üzerinden yayımladı. Yeni makalesinde, yasal düzey ile ahlaki düzey arasındaki ilişkiyi sorgulayan Stallman; ahlaki düzeyin önemli olduğunu ve özgürlüğün de bu seviyede yer aldığını ifade ediyor. Bu iki seviyenin aynı veya hatta paralel olmadığını belirten Stallman; bazı durumlarda ahlak ve yasallığın zıt şeyler söylediğini ifade ediyor. Bunu bariz bir örnekle açıklayan Stallman; “ABD’de DRM’yi bozabilecek bir programın dağıtımı yasa dışıdır; DRM’yi uygulayan şirketler buna işaret ediyor ve yasallığı ahlakla karıştıracağınızı umuyorlar. Bu şekilde kafamızın karışmamasına dikkat ediyoruz. DRM’yi kırmak ahlaki açıdan takdire şayandır; ahlaka aykırı olan DRM’yi uygulamaktır.” sözleriyle noktayı koyuyor.

 

Richard Stallman’ın yeni makalesine ilişkin haber, burada yayımlandı. Stallman’ın gnu.org üzerinden yayımlanan “Ahlaki ve Hukuki” başlıklı makalesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x