Ubuntu 15.04 Vivid Vervet'e MATE 1.10 Nasıl Yüklenir?

Bilindiği gibi, Ubuntu Mate, Ubuntu ailesine katılan yeni bir çeşni. Ubuntu Mate’nin 14.04, 14.10 ve 15.04 sürümleri yayınlandı. 2011 yılında GNOME 2.x çatallaması olarak ortaya çıkan MATE masaüstü ortamı, varsayılan olarak Linux Mint, Fedora, Arch Linux, BSD ve onların türevi olan sistemlerde bulunuyor. MATE masaüstü ortamının 1.10 sürümü; gerçekleştirilen hata düzeltmeleri ve kimi yeni özelliklerle çıktı. GTK3 taşıma ile ilgili daha çok iş ve GObject İçgözlem desteği ile gelen yazılım, şimdi Caja’nın birden çok çalışma alanında etkin ya da devre dışı kalabilmesine imkan sağlıyor. RandR düzeltmeleri, yeni org.mate.desktop GSettings şeması ve sayısız değişiklikleri bünyesine katmış bulunan Mate; PulseAudio, ALSA ve OSS ses sistemlerini içeriyor. Klasik metaforları kullanarak GNU/Linux ve diğer UNIX benzeri işletim sistemlerine sezgisel ve çekici bir masaüstü ortamı sağlayan MATE masaüstü ortamının yeni sürümü 1.10 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. MATE masaüstü ortamının nasıl geliştirildiğine ve onu gelecekte nelerin beklediğine ilişkin olarak yol haritasına ya da Stefano’nun FOSDEM 2014 sunumuna bakabilirsiniz. MATE manifestosu da projeye rehberlik eden bazı ilkelerin altını çizmektedir.

mate1.10-k

MATE masaüstü ortamının 1.10.0 sürümünü yüklemek için Ubuntu MATE PPA depodan yararlanıyoruz. Bu nedenle yükleme kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek, yerel depo indeksini güncellemek ve yükleme komutlarını vermektir.

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install mate-desktop-environment

Daha sonra Mate’yi kaldırmak isterseniz, aşağıdaki komutları verebilirsiniz:

sudo apt-get install ppa-purge

sudo ppa-purge ppa:ubuntu-mate-dev/ppa

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x