Ubuntu ve Linux Mint'e Clementine 1.2.3 Nasıl Yüklenir?

Amarok‘un 1.4 sürümünden 2.x serisine geçişinin ardından pek çok kullanıcıdan olumsuz yönde eleştiriler alması üzerine daha az sistem kaynağı tüketilmesi hedefiyle, Amarok müzik çalar uygulamasının 1.4 no’lu sürümü temel alınarak geliştirilmeye başlanan Clementine; sezgisel ve basit bir arayüz sunan Amarok 1.4 benzeri özgür bir çoklu ortam oynatıcısıdır. Mevcut en son sürümü GCC 4.9 ile derlenen, çeşitli hatalarının giderildiği ve birkaç iyileştirmeyle gelen 1.2.3 sürümüdür. Açık kaynak kodlu ve özgür bir müzik çalar uygulaması olan Clementine, GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılıyor. Bu yazıda Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya, Elementary OS 0.3 Freya, Elementary OS 0.2 Luna, Deepin 2014, Peppermint Five, LXLE 14.04, Linux Lite 2.0 ve diğer Ubuntu türevi sistemlere Clementine 1.2.3’ün nasıl yüklendiğini ele alacağız. Yükleme PPA depo üzerinden yapıldığı için kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir.

O halde kuruluma geçebiliriz. PPA depoyu sisteminize eklemek ve Clementine’i yüklemek için aşağıdaki komutları vermelisiniz:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/clementine

sudo apt-get update

sudo apt-get install clementine

Daha sonra gerek duyulursa, Clementine’i kaldırmak için aşağıdaki kod verilebilir:

sudo apt-get remove clementine

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x