Xubuntu 14.04 ve Xubuntu 14.10, XFCE 4.12'ye Nasıl Yükseltilir?

Bu yazıda, kısaca, Xubuntu 14.04 ve Xubuntu 14.10’da XFCE 4.10 masaüstü ortamının nasıl XFCE 4.12’ye yükseltileceğini ele alacağız. Bilindiği gibi, XFCE 4.12 yeni özellikler, güncellenmiş bileşenler, ayrıca diğer pek çok cazip geliştirmelerle 28 Şubat 2015‘te duyuruldu. Yeni Xfce 4.12’nin varsayılan duvar kağıdı da eklenerek sunulan sürümünü 2 yıl, 10 ay sonra Xfce 4.10 yerine duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Xfce geliştiricileri, temel olarak kullanıcı deneyimini geliştirme ve yeni teknolojilerden yararlanmak için bazı bileşenleri güncellemeye odaklandıklarını ifade etti. Çoklu monitör kullanımı için destek sağlanan ortamda, sekme desteği yeniden düzenlenmiş bulunuyor. Xfburn’e BluRay Disc yazma desteği kazandırılmış ve mousepad tamamen yeniden yazılmış bulunuyor. Thunar dosya yöneticisi artık sekmeleri destekliyor. Değişikliklerin tam bir listesini değişiklikler sayfasında bulabilirsiniz. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilen Unix ve benzeri platformlarla uyumlu masaüstü ortamı Xfce (XForms Common Enviroment), düşük hızlardaki makineler için idealdir. Hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde pek çok programı sorunsuz çalıştırmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad metin düzenleyicisi, Xfmedia medya oynatıcısı ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımları da içeren Xfce; bir de geliştirme ortamı sunar. GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilen Xfce; ticari CDE’ye benzer ve sürüm 2’den 3’e ve sonrasında 4’e geçişte olmak üzere toplam iki kez baştan kodlanmıştır. XFCE 4.12’deki ayrıntıları görmek için bu sayfaya başvurabilirsiniz.

XFCE 4.12 yükseltme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle ilgili GTK uyumunun, hatta ayrıca ekstralar için gerekli olan PPA deponun eklenmesi gereklidir. Ardından depolar güncellenmelidir.

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/extras

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

Aşağıdaki video, Xubuntu 14.04 ve Xubuntu 14.10’da XFCE 4.12 yükseltiminin nasıl olduğunu anlatıyor. İzlemenizi öneririm.

Herhangi bir nedenle XFCE 4.12’yi kaldırmak isterseniz, yapmanız gereken, önceden eklemiş olduğunuz PPA depolarını tasfiye etmekten ibarettir.

sudo apt-get install ppa-purge

sudo ppa-purge ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12

sudo ppa-purge ppa:xubuntu-dev/extras

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x