Zaman ayarlı araç

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Önceki gün, “Hava durumu eklentisi nasıl yapılır?” başlıklı yazısıyla konuğumuz olan Vedat Kılıç,  bu kez başka bir yazısı ile konuğumuz oluyor. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “Zaman ayarlı araç” başlıklı yazı, kendisinin hazırladığı bir dosyadan bahsediyor. Kılıç; yazısına şöyle başlıyor: “Bu dosya daha önce paylaşmış olduğum ve tamamen kendim uyarladığım askıya alma dosyasının gelişmiş halidir. Daha öncekinde bir görev vardı, bunda ise dört farklı görev var.

Bu dosya daha önce paylaşmış olduğum ve tamamen kendim uyarladığım askıya alma dosyasının gelişmiş halidir. Daha öncekinde bir görev vardı, bunda ise dört farklı görev var. Bu görevler belirlediğiniz süre sonunda bilgisayarı kapatma, bilgisayarı yeniden başlatma, sistemi askıya alma ve alarm uyarısı verme görevleridir. Her birinde 30 dakika, 1 saat, 2 saat, 3 saat ve 4 saate kadar süre ayarlama bulunuyor.

Aracın kullanımı oldukça kolay, kurduktan sonra sistem menüsünün diğer sekmesine atanan saat simgesine tıkladığınızda üstteki resimde gördüğünüz pencere açılır. Pencerede hangi tuşa tıklarsanız aynı anda o görev ve o süre çalışmaya başlar. Aynı zamanda sistem tepsisine işlemi durdurma simgesi gönderir. Süre bitmeye 1 dakika kala alttaki resimde gördüğünüz uyarı penceresi gelir. Uyarı penceresinde Stop tuşuna tıklarsanız işlemi sonlandırmış olursunuz. Uyarı penceresine hiç ellemeseniz bir dakika sonra pencere kapanır ve verdiğiniz görev çalışır. Uyarı penceresinin quit tuşu ise sadece pencereyi kapatmak için.

Alttaki resimde gördüğünüz gibi sistem tepsisindeki saat simgesine sağ tıklayarak işlemi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. İşlemi sonlandırmadığınız müddetçe işlem sürekli tekrar eder, yeniden başlatttığınızda yine baştan çalışmaya başlar.

Kurma veya kaldırma komutu indirdiğiniz dosyanın readme dosyasında yazıyor.Buradan indirin.

Time Settings

Not: Bu dosya daha önceki paylaşımlarımda olduğu gibi içerikler de dahil tamamen kendi çalışmam.

gnulinuxfree.blogspot.com

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x