GParted 0.29.0-1 duyuruldu

Dün 0.29.0 sürümü duyurulan bir GNU Projesi olan ve disk yönetimi ve veri kurtarma araçları koleksiyonu ile gelen Debian tabanlı live CD olan GParted‘in, hemen akabinde 0.29.0-1 sürümü duyuruldu. GParted ekibi; çeşitli geliştirmeler, hata düzeltmeleri ve çeviri güncellemeleri içeren yeni sürümü duyurmaktan mutlu olduklarını belirtti. UDF dosya sistemi için destek eklenen sistemde, bozuk FAT dosya sistemi ile ilgili bölümlendirme hatasının düzeltildiği bildiriliyor. 8 Ağustos 2017 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edilen sistem; VirtualBox, VMware, BIOS, UEFI ve fiziksel bilgisayarlar ile AMD/ATI, NVidia ve Intel grafik kartlarıyla başarıyla test edilmiş bulunuyor. GParted 0.29.0-1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Tam adıyla Gnome Partition Editor, GNU Parted disk bölümlendirme aracı için yazılmış bir arayüz olan GParted; bir uygulama olarak GNU/Linux altında kullanılabildiği gibi, aynı zamanda live CD/USB sürümüyle her sistemde kullanılabilmektedir. GParted ile disk bölümlerini silmek, yeni disk bölümleri oluşturmak, disk bölümlerini yeniden boyutlandırmak, sorunlu USB bellekleri silip biçimlendirmek mümkündür. GParted, bir diskin içeriğini koruyarak yeniden bölümlendirilmesine de olanak sağlar. GParted; NTFS, FAT16, FAT32, ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS gibi çok sayıda dosya sistemine destek sunar. GParted’in live sürümünde tüm disk bölümlerinin öntanımlı olarak bağlanmadan geliyor olması kullanım kolaylığı sağlar. GParted’in Türkçe çevirisini Kaan Özdinçer, Muhammet Kara ve Necdet Yücel yapıyor. GParted 0.29.0-1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x