GParted 0.33.0 duyuruldu

Beta sürümü 8 Aralık 2018‘de duyurulan bir GNU Projesi olan ve disk yönetimi ve veri kurtarma araçları koleksiyonu ile gelen Debian tabanlı live CD GParted‘in 0.33.0 final sürümü duyuruldu. Çeşitli geliştirmeler, hata düzeltmeleri ve dil çeviri güncellemeleri içeren yeni sürüm; desteklenmeyen bölüm içeriğinin kopyalanması ve taşınması desteğiyle geliyor. Minix dosya sistemi desteği eklenen sistem; Gtk2 kod modernizasyonu içeriyor. BTRFS salt okunur dosya yeniden boyutlandırma özelliğine sahip olan sistemde, GParted appdata dosya lisansı güncellenmiş bulunuyor. Tam adıyla Gnome Partition Editor, GNU Parted disk bölümlendirme aracı için yazılmış bir arayüz olan GParted; bir uygulama olarak GNU/Linux altında kullanılabildiği gibi, aynı zamanda live CD/USB sürümüyle her sistemde kullanılabilmektedir. GParted 0.33.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

GParted ile disk bölümlerini silmek, yeni disk bölümleri oluşturmak, disk bölümlerini yeniden boyutlandırmak, sorunlu USB bellekleri silip biçimlendirmek mümkündür. GParted, bir diskin içeriğini koruyarak yeniden bölümlendirilmesine de olanak sağlar. GParted; NTFS, FAT16, FAT32, ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS gibi çok sayıda dosya sistemine destek sunar. GParted’in live sürümünde tüm disk bölümlerinin öntanımlı olarak bağlanmadan geliyor olması kullanım kolaylığı sağlar. GParted 0.33.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x