Linux Mint 21.2 neler vaat ediyor?

“Victoria” kod adıyla geleceğini haber verdiğimiz Linux Mint 21.2 için hazırlıkların belli bir aşamaya geldiği ifade ediliyor. Hatırlanacağı gibi, 31 Ocak 2023‘te yayımladığımız “Linux Mint 21.2 ‘Victoria’ kod adıyla geliyor” başlıklı haber ile Cinnamon, MATE ve Xfce masaüstü ortamlarını destekleyecek olan sistemin bu kez, Xfce 4.18 ile geleceğini belirtmiştik. Ubuntu 22.04 LTS tabanlı olacağı belirtilen sistemde, systemd-oomd kullanılmayacağı, Linux Mint lideri Clement Lefebvre tarafından ifade edilmişti. Lefebvre; Şubat ayı için yayımladığı aylık haberlerde, sistemin, çok iş parçacıklı küçük resimlere sahip olacak Nemo 5.8 ile kullanıma sunulacağını söylüyor. Cinnamon Javascript yorumlayıcısı olan CJS 5.8’in, GJS 1.74’ü temel alacağını belirten Lefebvre; SpiderMonkey (libmozjs) 102’yi kullanacağını, cjs’nin mevcut sürümünün SpiderMonkey 78’i kullandığını ifade ediyor. Cinnamon, MATE ve Xfce için XDG masaüstü portal uygulamalarının yazılmakta olduğunu belirten Lefebvre;  masaüstü ortamları ile flatpaks veya libAdwaita uygulamaları gibi yerel olmayan uygulamalar arasında daha iyi uyumluluk sağlanacağını söyledi. Flatpak ve libadwaita tabanlı uygulamaların, genellikle yalnızca GNOME masaüstü ortamı için yazılmış olsalar ve karanlık mod ve ekran görüntüleri gibi özellikleri destekleseler bile, Cinnamon, Xfce ve MATE dahil olmak üzere desteklenen tüm masaüstü ortamlarında sorunsuz çalışmasını sağlanacağı ifade ediliyor.

 

Haziran 2023’te kullanıma sunulması planlanan yeni sürümün, Wayland oturumları için destek içerdiği belirtiliyor. Güvenlik için Warpinator uygulamasının güçlendirilmeye çalışıldığı söyleniyor. Linux Mint 21.2’nin Xfce 4.18 dışında, Cinnamon 5.8 masaüstü ortamıyla birlikte geleceği belirtiliyor. Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) tabanlı olarak gelecek olan sistemin, 5.15 LTS Linux çekirdek serisi tarafından destekleneceği ifade ediliyor. Daha iyi performans, daha hızlı resim yükleme, daha hızlı gezinme, AVIF/HEIF ve JXL biçimleri için destek; GIF, RAW ve TIFF görüntüleri için geliştirilmiş destek en önemli değişikliklerden bazıları. Lefebvre‘nin Şubat ayı için yayımladığı aylık haberler yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

, , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x