Linux Mint 22 neler vaat ediyor?

Yakın zamanda, Linux Mint’in Ocak 2024 Aylık Haberler sayfasında yayımlanan Linux Mint lideri Clement Lefebvre tarafından yazılan yazıda, Haziran veya Temmuz 2024’te kullanıma sunulması planlanan bir sonraki büyük sürüm olan Linux Mint 22’nin “Wilma” kod adını taşıyacağını haber verildi. Lefebvre; Linux Mint 22’nin Cinnamon versiyonunda, Nemo eylemlerini menüler ve alt menülerde düzenlemeye olanak tanıyan yeni bir Nemo actions organizer içereceğini söyledi. Bilindiği gibi, muhtemelen Haziran veya Temmuz 2024’te kullanıma sunulması planlanan bir sonraki büyük sürüm olan Linux Mint 22 “Wilma”; Canonical’in Nisan 2024’te kullanıma sunacağı uzun süreli desteklenen Ubuntu 24.04 LTS (Noble Numbat) üzerine yapılandırılacak. Bu elbette şu anlama geliyor, 6.8 Linux çekirdeğiyle kullanıma sunulacağını duyurduğumuz Ubuntu 24.04 LTS (Noble Numbat) gibi, Linux Mint 22 “Wilma” da 6.8 Linux çekirdeğiyle kullanıma sunulacak. Hatırlanacağı gibi, Linux Mint 21.3 “Virginia” deneysel bir Wayland oturumuyla birlikte gönderilmişti. Linux Mint 22’nin daha kararlı bir Wayland oturumu sunacağı beklenirken, Lefebvre; Wayland oturumu, varsayılan olarak etkinleştirilmeyecek.

 

Clement Lefebvre, daha önce, Wayland oturumunun, Linux Mint için 2026 yılında tamamen hazır olması gerektiğini belirtmişti. Cinnamon’un yeni sürümünde yer alan yeni bir Nemo actions organizer (eylem düzenleyicisi), Nemo eylemlerini menülerde ve alt menülerde düzenleyebilme olanağı verdiği gibi, iç içe geçmiş alt menüleri, menü simgelerini, ayırıcıları ve sürükleyip bırakmayı destekleyeceği bildiriliyor. Lefebvre’nin yazdığı Ocak 2024 Aylık Haberler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

, , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x