Linux Yaz Kampı 2014 Sona Erdi

Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) ile İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), tarafından düzenlenen 5. Linux Yaz Kampı 11-23 Ağustos tarihlerinde Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi‘nde yapıldı. Daha Önce Işık Üniversitesi Şile Kampüsü’nde ve Düzce Üniversitesi’nde yapılan kamp, Bolu’da 3. defa yapılıyor. Kurslar: Linux Sistem Yönetimi 1 ve 2, Java Programlamaya Giriş, PHP ile Yazılım Geliştirme, Ruby/Rails ile Yazılım Geliştirme, Python/Django ile Web Programlama, Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme ve Tersine Mühendislik konularında verildi. Linux Yaz Kampı 11 Ağustos Pazartesi günü, katılımcıların saat 09:30-12:00 arasında Güzel Sanatlar Fakültesi’ne gelerek, binanın giriş katına girişe yerleştirilen kayıt masasından kayıt olmasıyla başladı. Saat 14:00’da Mavi Salon’da Doruk Fişek’in yaptığı açış konuşmasıyla maraton başlıyordu.


Linux Yaz Kampı 11 Ağustos Pazartesi günü, katılımcıların saat 09:30-12:00 arasında Güzel Sanatlar Fakültesi girişinde kayıt olmasıyla başladı.

Ardından sınıflar belirlendi ve dersler başladı. Her gün, sabah saat 9:30’dan akşam 21:30’a dek süren tempolu, hoş bir süreçti bu. Keyifli bir kovalamaca.


Süreç, saat 14:00’da Mavi Salon’da Doruk Fişek’in yaptığı açış konuşmasıyla başladı.

Bu tempolu çalışmaya yalnızca 18 Ağustos Pazartesi günü öğleden sonraki küçük bir kaçamakla ara verildi, Gölcük’e gidildi ama akşama tekrar derse dönüldü.


Bu tempolu çalışmaya 18 Ağustos Pazartesi günü öğleden sonra küçük bir kaçamakla ara verildi.


Dersler, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde verildi. Her gün, sabah saat 9:30’dan akşam 21:30’a dek süren tempolu, hoş bir süreçti bu.


Doruk Fişek, LSY 1 – C sınıfında derste.


Kampa rahatsızlığı nedeniyle iki gün geç katılan Mustafa Akgül Hoca katılımcılardan yoğun ilgi gördü.


Çağrı Ersen, kendisini syslogs.org‘dan tanıyan katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Ancak beklendiği kadar uzun kalamadı kampta.


Levent Emmungil, LSY 1 – C sınıfında derste.


Emre Eryılmaz, LSY 1 – C sınıfında derste.


Doruk Fişek, LSY 1 – C sınıfında son derste.LSY 1 – C sınıfı, Doruk Fişek’le vedalaştı.

Keyifle sürdürülen çalışmalar, bugün sona erdi. Kapanış töreni yine Mavi Salon’da yapıldı. Kapanış konuşmalarını İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) Başkanı Mustafa Akgül ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptılar.


İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) Başkanı Mustafa Akgül kapanış konuşmasını yapıyor.


Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Coşkun kapanış konuşmasını yapıyor.

Ardından katılımcılara katılım belgeleri dağıtıldı.


LSY 1 – C sınıfındaki katılımcılar belgelerini aldılar.

Son olarak, tümü orada olmasa da orada bulunan eğitimciler toplu bir fotoğraf çektirdiler:

Katılımcılar, ders notlarını ve edindikleri verileri değişik ortamlarda birbirleriyle paylaşacaklar. İlk paylaşımı biz yapalım. Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey) notlarını ve kamp süresince derlediğim en çok kullanılan önemli Bash komutlarını aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Belgelere ayrıca, get GNU GitHub hesabından erişebilirsiniz.

Not: Belgelerde Türkçe karakter sorunu yaşadığını yazan oldu. Belgelerde Türkçe karakter sorunu yoktur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, tarayıcınızın görünüm / karakter kodlaması / unicod seçeneğini seçin herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Ömer Gedikli’nin notları:

Sefa Yıldız’ın notları: linux sistem yönetimi kampında tuttuğum notlar…

Nice kamplara.

, , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x