Kernel 6.7 Linux çekirdeği ömrünün sonuna geldi

7 Ocak 2024‘te duyurulan 6.7 Linux çekirdeği, ömrünün sonuna geldi. Bu yüzden, daha yeni bir çekirdek serisine yükseltme zamanı gelmiş bulunuyor. Kullanıcıların hiç değilse, Linux 6.8.y serisine yükseltme yapmalarının beklendiği ifade ediliyor. 6.7 Linux çekirdeği, 6.7.12 [EOL] kararlı sürüm duyurusu ile veda ediyor. Konuyu, 3 Nisan 2024’te 6.7.12 [EOL] kararlı sürüm duyurusuyla Greg Kroah-Hartman duyurdu. Hartman; Linux çekirdeği 6.7.12’nin serinin son bakım güncellemesi olarak yayınlandığını duyurdu. Linux 6.7 çekirdek serisi artık hata ve güvenlik düzeltmeleri almayacak. Böylelikle seri, kernel.org üzerinden EOL (ömrünün sonu) olarak işaretlenmiş bulunuyor. Hartman’ın duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Linux çekirdeği 6.7, 7 Ocak 2024’te Linus Torvalds tarafından piyasaya sürülmüş ve sunulan modern özelliklerle rekabet edecek şekilde tasarlanmış Linux tabanlı işletim sistemleri için bir yazma üzerine kopyala (COW) dosya sistemi olan bcachefs dosya sistemi gibi heyecan verici yeni özelliklerle gelmişti. Linux 6.7 aynı zamanda Nouveau açık kaynak grafik sürücüsünde NVIDIA’nın GSP donanım yazılımı desteğini, Btrfs dosya sistemi için yeni özellikleri, EXT4 dosya sistemi için iyileştirmeleri, bir dizi ağ geliştirmesinin yanı sıra daha iyi donanım için çok sayıda yeni ve güncellenmiş sürücüyü de tanıtmıştı. Ancak, artık 6.7.12 Linux çekirdeği ile seri sona ermiş bulunuyor. Kullanıcıların hiç değilse, Linux 6.8.y serisine yükseltme yapmaları gerekiyor.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x