Linux 3.18'in Özellikleri

Erken duyurulan Linux 3.18-rc1’in erken duyurulduğunun haberini yapmıştık. Hemen ardından Linux 3.18-rc1 yayınlandı malum. Linux 3.18’e doğru gidiyoruz. Peki ama Linux 3.18 neler getiriyor? Temel özellikleri neler? Kısaca bunlara bir göz atalım isterseniz. Linux 3.18’in ilk söz edeceğimiz özellikleri DRM grafik özellikleri. Çekirdek; AMD’nin Radeon sürücüsü için iyileştirmeler, Radeon HD 3000 serisinin ATI/AMD GPU’ları için donanım hızlandırmalı video çözme desteği, Radeon Userptr desteği, sayısız Intel grafik geliştirmesi, açık kaynak NVIDIA sürücüsü için çeşitli geliştirmeler ve diğer DRM geliştirmeleriyle gelecek. Peki Linux 3.18 donanım açısından neler içeriyor?

Öncelikle pek çok yeni medya sürücüsü, Linux üzerinde ARM SoCs için destek, AMD Carrizo için termal izleme, Razer Sabertooth desteği ve diğer giriş cihazı için iyileştirmeler, Wacom tablet geliştirmeleri, ACPI ve güç yönetimi iyileştirmeleri, 64-bit ARM (ARM64/AArch64) üzerinde PCI desteği, çok sayıda CPU çekirdeğini daha hızlı askıya alma ve büyük sunucularda devam etme gibi özelliklerle gelecek yeni çekirdek. Dosya sistemleri konusunda da şu özellikleri içeriyor: RAID yapılandırmalarında önem taşıyan kurtarma ve onarım ile Btrfs geliştirmeleri, FITRIM desteği gibi F2FS eklemeleri, atomik/değişken yazma ve daha fazlası, pek çok küçük XFS iyileştirmesi, EXT4 için temizlik ve hata düzeltmeleri. Son olarak Etc konusuna değinelim. Bu konuda da Xen PVSCSI desteği ve USB geliştirmeleri sunuyor Linux 3.18.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x