OpenBSD AMD CPU mikrokodunu güncelleme desteği aldı

Yüksek güvenlik çözümleri konusunda uzmanlaşmış, BSD tabanlı bir dağıtım olan OpenBSD’nin en son OpenBSD “geçerli” kodunda artık AMD CPU mikro kod güncellemelerini uygulayabilme desteği bulunduğu duyuruldu. Sistemin, Jonathan Gray’in bir dizi taahhüdü sayesinde artık AMD (amd64 ve i386) işlemciler için mikro kod güncelleme desteğine sahip olduğu açıklandı. Bu hafta sonu OpenBSD’de birleştirilen bir dizi yamayla, artık AMD işlemciler için CPU mikro kodunu güncelleme yeteneği kazanılmış bulunuyor. OpenBSD’de, AMD işlemciler için fw_update eşleştirmesi de dahil olmak üzere, AMD CPU mikro kod desteği için yeni taahhüt edilen yamalar ile birlikte özgür olmayan sabit yazılım paketlerini almak ve uygulamak için fw_update yardımcı programı bulunuyor.

 

GNU/Linux ve diğer platformlarda olduğu gibi, bu, sürüm işlemcinin kendisinde bulunandan daha yeni olduğunda veya sistemin başlatılması sırasında sistem BIOS’u tarafından güncellenmiş bir mikro kod olarak gönderilen sürümden daha yeni olduğunda güncellenmiş AMD işlemci mikro kodunun çalıştırılmasına olanak tanıyor. OpenBSD’deki bu AMD CPU mikro kodu güncellemesi, bu BSD işletim sistemindeki Intel CPU mikro kodu güncellemesi için mevcut desteği tamamlamış oluyor. OpenBSD için AMD CPU mikro kod güncellemesi hakkında daha fazla ayrıntıyı OpenBSD Journal üzerinde bulabilirsiniz.

, , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x