Pardus 2008.2 Cikti

Test sürümleri de bildirilen tarihlerde çıkan Pardus 2008.2, haber verdiğimiz takvime uygun olarak kullanıcılarına ulaştı. Kod adı Canis Aureus (Altın Çakal) olan Pardus 2008.2, Pardus 2008.1’den bugüne, yalnızca kurulan CD içerisindeki 648 pakette yaklaşık olarak 120 hata düzeltmesi, 60’ın üzerinde güvenlik güncellemesi içeriyor. Bununla birlikte, CD’ye yeni özellik ve destekler katan 23 yeni paket eklendi ve CD içindeki toplam 648 paketin 181’i güncellendi. Pardus 2008.2 Canis Aureus ile daha sorunsuz bir kurulum için YALI’nın güncellenmiş sürümünü kullanılıyor. PiSi ve COMAR birçok yeni özelliği destekliyor. Açılış sisteminde yapılan iyileştirmeler, sistem açılışını hızlandırmış bulunuyor.

Bunun yanında, ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı da bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor. Pardus 2008.2 Canis Aureus, yeni Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellenmiş bulunuyor. Paket Yöneticisi; aramada iyileştirmeler, hatalı indirilen paketlerin tekrar indirilmesi için destek, çeviri ve arayüz güncellemeleri, delta paket ve ters bağımlılık güncelleme desteği gibi konularda iyileştirme ve güncelleme içeriyor.

Her zaman olduğu gibi kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak gelen yeni sürüm; biri Türkçe ve İngilizce, diğeri ise Pardus tarafından desteklenen tüm dil ve yerelleştirme desteklerini içeren iki ayrı kurulan CD olarak hazırlanmış. Kurulan CD’lerin öntanımlı masaüstü ortamı, KDE 3.5.10. Biri KDE 3.5, diğeri KDE4 olmak üzere iki tane de çalışan CD yayınlanmış bulunuyor.  Pardus 2008.2’yi edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x