Pardus 2009 RC

Daha önce duyurduğumuz Pardus 2009 sürüm takvimine uygun olarak Pardus 2009 kararlı sürümünden önceki ilk aday sürüm olan Pardus 2009 RC çıktı. Sürümü, sürüm yöneticisi Onur KÜÇÜK duyurdu. 2.6.30 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, KDE kararlı sürümü 4.2.4 ile birlikte geliyor. Beta sürümünden farklı olarak, bu sürüm çok sayıda iyileştirme ve hata düzeltmesiyle çok daha iyi ve oturmuş bir kullanıcı deneyimini sunuyor. İlk aday sürüm; OpenOffice.Org 3.1.0.6, Mozilla Firefox 3.5, Gimp 2.6.6, Xorg 1.6.2pre, K3b 1.66 gibi güncellemelerle birlikte geliyor. Bu arada, çok daha zengin bir yazılım deposu kullanıcıları bekliyor. Pardus 2009 RC hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm  duyurusunu   inceleyebilirsiniz.

Pardus 2009’un ilk aday sürümü, yenilenmiş yönetim arayüzleriyle geliyor. Ağ Yöneticisi, Güvenlik Duvarı Yöneticisi, Paket Yöneticisi ve ekran kartı ve monitör ayarlarının rahatlıkla yapılabildiği Görüntü Yöneticisi aracı gibi.

Pardus 2009 RC; Pardus tarafından desteklenen 11 ayrı dilin tek bir CD içinde sunulduğu Pardus 2009 International RC seçeneği ile de geliyor. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hollandaca, Katalanca, Brezilya Portekizcesi, Lehçe ve İsveççe dillerinde kurulum ve kullanım olanağı sağlayan bu aday sürümle Pardus 2009, Linux topluluklarının beğenisine sunulmuş bulunuyor.

Bu sürümde de, Ağ Yöneticisi Programcığında bazı kablosuz bağlantıların sinyal seviyesinin düşük gösterildiği biliniyor.

Pardus 2009 RC edinmek için aşağıdaki linkleri kullanabilir veya Pardus FTP sunucusundan yararlanabilirsiniz.

Pardus 2009 sürümü öncesinde yaşanabilecek hata ve eksiklerin tamamlanması için Pardus 2009 geliştiricileri, deneme sürümlerinin deneyimli kullanıcılar tarafından test edilmesini istiyor. Pardus 2009 testleri için dileyenler Pardus Test Takımı‘na katılabilirler.Karşılaşabileceğiniz hataları veya iyileştirme isteklerinizi ise hata takip sistemine bildirebilirsiniz.

Son olarak; bunun bir deneme sürümü olduğunu unutmayınız. Sorunsuz kurulum için indirme bittikten sonra dosya özetlerini kontrol etmeyi ve CD’yi DAO modunda, en çok 16x hızında yazmayı ihmal etmeyiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x