Pardus Linux 2009 RC2

Pardus 2009 kararlı sürümünden önceki son aday sürüm olan Pardus Linux 2009 RC2 çıktı. Sürümü, sürüm yöneticisi Onur KÜÇÜK duyurdu. 2.6.30.1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, KDE kararlı sürümü 4.2.4 ile birlikte geliyor. İkinci aday sürüm; OpenOffice.Org 3.1.0.6, Mozilla Firefox 3.5, Gimp 2.6.6, Xorg 1.6.2, K3b 1.66 gibi güncel yazılımlarla birlikte geliyor. Yeni açılış ekranları ve yeni simge seti ile kullanıcılarına ulaşan Pardus 2009 RC2; “Kaptan” ve “Göç Aracı”nı da yenilemiş bulunuyor. Pardus 2009 RC2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm  duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Pardus 2009 RC2 de 11 ayrı dilin tek bir CD içinde sunulduğu Pardus 2009 International RC2 seçeneği ile geliyor. Sürüm; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hollandaca, Katalanca, Brezilya Portekizcesi, Lehçe ve İsveççe dillerinde kurulum ve kullanım olanağına kavuşmuş bulunuyor.

Bu sürümün bilinen hataları şu biçimde açıklanmış: 1- Kaptan temalarında henüz Milky ile ilgili tema yok, seçilen temalar Oxygen ile geliyor, çözüm olarak tema seçilmeyebilir ya da tema seçtikten sonra sistem ayarlarından Milky simge setine geri dönülebilir. 2- Bilgisayarda Windows yoksa da Göç Aracı çalışıyor. Kullanıcılar bunu direkt kapatabilir.

Pardus 2009 RC2 edinmek için aşağıdaki linkleri kullanabilir veya Pardus FTP sunucusundan yararlanabilirsiniz.

Pardus 2009 sürümü öncesinde yaşanabilecek hata ve eksiklerin tamamlanması için Pardus 2009 geliştiricileri, deneme sürümlerinin deneyimli kullanıcılar tarafından test edilmesini istiyor. Pardus 2009 testleri için dileyenler Pardus Test Takımı‘na katılabilirler. Karşılaşabileceğiniz hataları veya iyileştirme isteklerinizi ise hata takip sistemine bildirebilirsiniz.

Son olarak; bunun bir deneme sürümü olduğunu unutmayınız. Sorunsuz kurulum için indirme bittikten sonra dosya özetlerini kontrol etmeyi ve CD’yi DAO modunda, en çok 16x hızında yazmayı ihmal etmeyiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x