Richard Stallman Dünyanın Neresinde?

Özgür Yazılım Vakfı‘nın kurucusu ve başkanı Richard Matthew Stallman; GNU/Linux ve özgür yazılım konulu bir bir perspektifle geniş bir seyahat programını yürütüyor. Çeşitli çevrelerden türlü etkinliklere katılması için çağrılar alan Richard Stallman’ın, çevrenizdeki eetkinliklere katılmasını isterseniz, rms-assist@gnu.org üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Bunun dışında, Dr. Stallman’ın konuşma ve konferanslarını içeren pek çok video ve ses kaydını audio-video.gnu.org altında bulabilirsiniz. Richard Stallman, 27 Şubat 2015‘te İstanbul’da olacak. Dijital toplumda özgürlüğü tehdit eden pek çok şey olduğunu değerlendirecek olan Stallman; büyük gözetim, sansür, dijital kelepçe ve özgür olmayan yazılımlar konularına değinecek. Stallman, web hizmetlerinin kullanımını da ele alacak. Katılmak için iletişim formunu doldurunuz. 28 Şubat 2015‘te yine İstanbul’da özgür yazılım dostlarıyla buluşacak olan Stallman, bu kez telif hakkı sistemini ele alacak. Teknolojiye halkın erişimini engellemek ve telif hakkı güçlerini artırmak için küresel şirketlerin nasıl lobi yaptıklarına değinecek. Katılmak için iletişim formunu doldurunuz. Richard Stallman, 2 Mart 2015‘te Ankara’ya geçecek. Ankara Üniversitesi’nde Özgür Yazılım hareketinin felsefesi, GNU işletim sisteminin durumu ve geçmişi hakkında konuşacak. Katılmak için iletişim formunu doldurunuz. Stallman, 6 Mart 2015‘te yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüsü’nde Linux çekirdeği ve Özgür Yazılım hareketi tarafından geliştirilen GNU işletim sistemi ile kendi bilgisayarını kontrol etme konularını ele alacak. Katılmak için iletişim formunu doldurunuz.

Son olarak bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim; Stallman’ın bir Facebook hesabı hiç olmadı. FSF’nin bu konudaki görüşü biliniyor. Twitter’dan bir post göndermedi. Ancak diğer sitelere yorum yazabilmek için bir Twitter hesabı var. Özgür Yazılım Vakfı başkan yardımcısı Jeanne Rasata, 27-28 Şubat 2015’te İstanbul’da, 2-6 Mart 2015’te ise Ankara’da olacak Richard Matthew Stallman’ın konuşmalarını dinlemek üzere tüm özgür yazılım destekçilerinin gerekli ilgiyi göstereceklerine inandığını belirtti. Rasata; dileyenlerin kendilerini GNU social üzerinden takip edebileceğini belirtirken, özgür yazılım destekçilerini Özgür Yazılım Vakfı’na üye olmaya çağırdı.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x