SparkyLinux 8.0’ın kod adı ve depoları belirlendi

Bilindiği gibi, SparkyLinux 7.0 Orion Belt sürümü, 15 Haziran 2023‘te duyuruldu. Debian GNU/Linux tabanlı Polonya kökenli dağıtım SparkyLinux‘un “Orion Belt” kod adlı 7.0 sürümü duyurulmasından sonra topluluk, bir sonraki sürüm olan SparkyLinux 8.0 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Buna göre, SparkyLinux 8.0’ın kod adı: “The Seven Sisters” (“Yedi Kızkardeşler”) olarak belirlendi. SparkyLinux 8.0’ın deposu ise, Debian’ın şu anki testing sürümü 13 “Trixie” olarak belirlenmiş bulunuyor. Debian testing sürümüne dayalı olarak yaşamını sürdürmek isteyen SparkyLinux 8.0 kullanıcılarının, testing sürümüne devam edebilmeleri için /etc/apt/sources.list dosyasında, “bookworm” yerine “trixie” olarak değiştirmeleri gerekiyor. Ve Sparky depolarını dosyada “orion” yerine “sisters” olarak değiştirmeleri gerekiyor. Ayrıca sudo apt update && sudo apt full-upgrade koduyla sistemlerini yükseltmeleri gerekiyor. Bir de Sparky Upgrade’in kısaltması spu var.

 

SparkyLinux 7.0’dan SparkyLinux 8.0’a terfi etmek için Wiki sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Konuya ilişkin olarak pavroo’nun yazdığı yazıya buradan ulaşmak mümkündür.

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x