SparkyLinux için yeni bir araç: gotop

Go’da yazılmış, gtop ve vtop’tan ilham alan, terminal tabanlı başka bir grafik etkinlik monitörü olan gotop‘un SparkyLinux kullanıcıları için yeni bir araç olarak kullanıma sunulduğu, pavroo tarafından duyuruldu. Gösterişli, hızlı, etkileşimli, görünümü özelleştirebilir, bölümleri devre dışı bırakabilir, işlemleri hızla filtrelenebilir bir yazılım olan gotop, komut satırından erişilen etkili bir araç. Baştan sona çok işlevsel olan yazılımda, komuta birkaç argüman ekleyerek veya bir konfigürasyon dosyası düzenleyerek; oluşturarak varsayılan sunumu, düzeni, widget’ları, renk şemasını vb. ayarlayabilmek mümkün. Gotop çalışırken, işlem tablosunu CPU kullanımına göre yeniden sıralamak için c tuşuna basılabilir. Bellek miktarına göre sıralamak için m tuşuna veya PID’e göre sıralamak için p tuşuna basılabiliyor.

pavroo, SparkyLinux kullanıcılarının sırasıyla sudo apt update ve sudo apt install gotop komutlarını kullanarak yazılımı sistemlerine kurabileceklerini söyledi. pavroo’nun gotop’a ilişkin olarak sparkylinux.org’da yayımlanan yazısını burada bulabilirsiniz. Yazılımı ayrıca aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

, , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x