SparkyLinux’un bir sonraki kararlı sürümü 7.0 “Orion Belt” olacak

“Po Tolo” kod adlı 6.0 kararlı sürümü henüz duyurulan Debian GNU/Linux tabanlı Polonya kökenli dağıtım SparkyLinux‘un bir sonraki kararlı sürümü SparkyLinux 7.0’ın kod adı belli oldu. Bir sonraki kararlı sürümün kod adının “Orion Belt” olduğu ifade ediliyor. Three Kings (Üç Kral) veya Three Sisters (Üç Kızkardeş) olarak da bilinen Orion’s Belt veya the Belt of Orion (Orion’un Kemeri); Orion takımyıldızında Alnitak, Alnilam ve Mintaka adlarıyla anılan üç parlak yıldızdan oluşan bir yıldız kümesidir. Konuya ilişkin olarak, wikipedia.org incelenebilir. Alternatif Mısır biliminde bir uç teori olan Orion korelasyon teorisi (veya Giza-Orion korelasyon teorisi), Giza piramit kompleksinin en büyük üç piramidinin konumu ile Orion takımyıldızının Orion Kuşağı arasında bir korelasyon olduğunu ve bu korelasyonun Giza piramit kompleksinin orijinal inşaatçıları tarafından tasarlandığını öne sürüyor.

Debian deposunu “bullseye” yerine Debian’ın bir sonraki sürümü “bookworm” olarak değiştiren kullanıcılar, “orion”a geçmiş olacaklar. Bu, bilindiği gibi /etc/apt/sources.list dosyası ile yapılıyor. Ayrıca /etc/apt/spurces.list.d/sparky.list deposunu da
“potolo”dan “orion”a değiştirmek gerekiyor. Daha sonra;
sparky-upgrade
ya da
sudo apt update && sudo apt full-upgrade

komutlarıyla bir yükseltme işlemine başvurulıuyor. Herhangi bir sorun yaşarsanız, şu komutu çalıştırabilirsiniz:

sudo dpkg --configure -a

Tabii, ardından sistemi yeniden başlatmalısınız. Konuya ilişkin olarak wiki.sparkylinux.org‘u inceleyebilirsiniz. SparkyLinux 7.0 ile bu haberi veren, pavroo’nun buradaki yazısıdır. Böylelikle testing bir sistem elde etmiş olacaksınız.
Orion’s Belt

, , , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x