Ubuntu 22.04 LTS’nin kod adı: “Jammy Jellyfish”

Gelecek yıl yayınlanacak olan Ubuntu 22.04 LTS sürümünün kod adı, “Jammy Jellyfish” olarak açıklandı. Söz konusu açıklama, her zaman olduğu gibi Ubuntu geliştirmenin evi olarak bilinen Launchpad üzerinden ilan edildi. Jammy’nin ilginç bir sıfat olduğu belirtilirken, genel olarak reçel (Amerikalıların jöle dediği şey) veya reçel kıvamında bir şeyle doldurulmak anlamına geldiği ifade ediliyor. Bu arada, ‘reçel’ kelimesinin İngiltere’de gayri resmi olarak çok şanslı veya talihli biri veya bir şey anlamında kullanıldığı; örneğin, “o reçelli kedinin fazladan bir tabak sütü vardı!” gibi bir cümleyle ifade edilebildiği söyleniyor. Ubuntu 22.04 LTS, Ubuntu’nun bir sonraki uzun süreli destek sürümü olacak ve Nisan 2022’de kullanıma sunulacak. GNOME 41 masaüstü ortamıyla geleceği tahmin edilen sürüm, kuşkusuz yeni bir çekirdeğe, yeni grafik sürücülerine ve bir dizi güncellenmiş uygulamaya sahip olacak. 

Bu sürüm, Ubuntu açısından önümüzdeki birkaç yıl için temel teşkil ettiğinden, daha büyük teknik ve temel değişiklikler içermesi de mümkündür. Yeni kod adının, daha önceki seçimlere göre (örneğin, Hardy Heron gibi) nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x