20. yaş günün kutlu olsun Thunderbird!

Açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip ve oldukça güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird 20. yaş gününü kutluyor. 20 yıl önce, 2003 yazında ortaya çıkan Mozilla Thunderbird, Mozilla Mail’in temellerinden çıkan bir yazılımdı. Mozilla’nın yeni web tarayıcısının adı eskiden Phoenix iken o günlerde Firebird olarak adlandırılıyordu. 3 bölmeli posta düzeniyle ortaya çıkan yazılım, aslında sağlam bir temel edinmiş oluyordu. Thunderbird’in ilk sürümü 0.1 ile son sürümü 115.0.1 arasında hem donanımsal hem de kozmetik olarak binlerce değişiklik yapıldığını biliyor muydunuz? Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Ve Thunderbird, artık, güncellenmiş 3 bölmeli pencereye sahip Supernova UI ile geliyor.

Thunderbird’in 20. yaş gününü kutlamasına ilişkin Jason Evangelho’nun yazısını inceleyebilirsiniz. Aynı metnin sonunda, Thunderbird’in ilk sürümü 0.1‘in sürüm notlarını da bulabilirsiniz. Aşağıda da ilk sürümün resmi var. 20. yaş günün kutlu olsun Thunderbird!

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x